Dlaczego tak wiele osób decyduje się na psychoterapię?
Usługi,  Zdrowie

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na psychoterapię?

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na psychoterapię? Żyjemy w czasach, w których praktycznie każdy aspekt naszego życia generuje niepotrzebny stres, nerwy, czy uczucie niepokoju. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoich publikacjach spekuluje, że do 2030 roku to depresja będzie jednostką chorobową, która będzie najczęściej diagnozowana na świecie.

Szacuje się, że w samej Europie zmagają się z nią ponad 23 mln osób. Nie wspominając już o innych chorobach takich jak: stany lękowe, obsesje, czy dokuczliwe zachowania, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Jaki jest sposób na lepsze samopoczucie? Czym jest psychoterapia i z jakiego powodu tak wiele wybiera ją jako formę leczenia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, przedstawiamy w naszym najnowszym poradniku. 

Psychoterapia: czym jest?

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na psychoterapię?

Psychoterapia jest to jedna z metod dedykowaną do leczenia wszelkich zaburzeń i schorzeń związanych z nieprawidłowościami występującymi w ludzkiej psychice. Mówi się, iż wywodzi się ona z kilku nauk takich, jak medycyna, psychologia oraz analizowania. Leczenie bazuje przede wszystkim na kontakcie z pacjentem i najczęściej obejmuje cykl indywidualnych lub grupowych spotkań z terapeutą.

Takie spotkania mogą prowadzić jedynie specjaliści z tego zakresu, czyli: psycholodzy lub psychiatrzy. Warto zaznaczyć, że psychoterapia bardzo często stanowi uzupełnienie innych metodach takich jak chociażby leczenie farmakologiczne, które z czasem wielu pacjentów może całkowicie wyeliminować. Nie ma określonych schematów związanych z tym, ile wizyt potrzebuje osoba, która zmaga się z danym schorzeniem. Istnieje jednak kilka metod psychoterapii, które warto znać, wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić terapię:

  • humanistyczną,
  • psychodynamiczną, 
  • systemową, 
  • skoncentrowaną na rozwiązaniach, 
  • poznawczo-behawioralną 

oraz wiele innych, które dedykowane są konkretnym zaburzeniom. 

Zatem podsumowując: psychoterapia https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/ jest jedną z metod leczenia zaburzeń psychicznych (i nie tylko), która opiera się przede wszystkim na kontaktach międzyludzkich. Czasami terapia prowadzona jest w grupach, w których spotykają się osoby z podobnymi problemami. Bywa również też tak, że spotkania prowadzi na przykład dwóch terapeutów. 

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na psychoterapię?

Powodów, dla których coraz więcej osób wybiera psychoterapię, jako sposób w walce ze swoimi problemami jest wiele, jednak wśród najczęściej spotykanych należy wskazać poniższe. 

Po pierwsze: podróż w głąb siebie

Wielu psychologów nazywa psychoterapię podróżą w głąb siebie. Wynika to z tego, że podczas terapii poszukują źródła swoich problemów, a zatem są w stanie wskazać obszar, nad którym warto popracować, aby poprawić komfort swojego życia. 

Po drugie: nie tylko zaburzenia psychiczne 

W życiu sporej części osób pojawia się czasami taki moment, w którym zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy na przykład problem z: motywacją do działania, brakiem pewności siebie, czy kontaktami z innymi ludźmi. W takich sytuacjach to właśnie psychoterapia stanowi świetny sposób na to, aby zacząć pracę nad tymi obszarami, które zaburzają naszą emocjonalną harmonię. Zdarza się, że wiele tego typu problemów, bez rozpoczętej terapii, przeradza się w coś poważniejszego, jak na przykład wspomniana wcześniej, depresja. 

Po trzecie: niezależna strona wsparcia

psychoterapia Gdynia
psychoterapia Gdynia

Osoby borykające się z rozmaitymi zaburzeniami psychicznymi, bardzo często – pomimo wsparcia ze strony bliskich – czują się samotne i niezrozumiane. Wynika to z kilku względów między innymi tego, że o wiele ciężej jest nam otworzyć się czasami przed rodziną, niżeli przed terapeutą. Obawiamy się oceniania oraz tego, co sobie o nas pomyślę. W rezultacie próbujemy rozwiązać nasze problemy w pojedynkę, a nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Bez względu na to, w jakim momencie naszego życia jesteśmy bardzo ważna jest to, aby zachowywać równowagę psychiczną.

W dobie ciągłego pędu, dominacji bogactwa, presji w pracy oraz wielu innych czynników, ulegamy często negatywnym nastrojom. Samo kreowanie wizerunku przez gwiazdy i celebrytów social mediach sprawia, że czujemy się często gorsi od innych. Brakuje nam motywacji, chęci do tego, aby coś zmienić. Narzucamy sobie presję bycia najlepszym, a to wszystko prowadzi tylko do jednego, a mianowicie – do wielu zaburzeń psychicznych. Jeżeli zauważymy, że mamy problem z emocjami lub chwiejne nastroje, warto poprosić o pomoc specjalistę. To jest takie samo działanie, jak wtedy, gdy jesteśmy przeziębieni lub cierpimy na inne dolegliwości. Tylko w tym przypadku, zamiast stawów, czy konkretnych chorób leczymy naszą psychikę, której kondycja przekłada się na każdy aspekt życia. 

Warto także pamiętać o tym, aby nie zmuszać naszych bliskich do skorzystania z terapii. Pacjenci, którzy cierpią na zaburzenia psychiczne, muszą sami chcieć się zmienić. Nadmierne zachęcanie do wizyty u psychoterapeuty, może pogorszyć stan chorego i przynieść odwrotny skutek. W tym przypadku cierpliwość będzie najlepszym sposobem na to, aby zapewnić bliskiej nam osobie komfort i poczucie bezpieczeństwa w tych trudnych chwilach. 

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl