Jak myć rolety?
Wnętrze

Jak myć rolety?

Jak myć rolety? Gdy podejmujemy decyzję o zakupie nowych rolet zewnętrznych lub wewnętrznych, często w ogóle nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób będziemy o nie dbali w najbliższej przyszłości. Po jakimś czasie od rozpoczęcia eksploatacji, ten moment nadchodzi. Nie ma zatem się co dziwić, że tak wiele osób poszukuje w internecie informacji na temat czyszczenia drewnianych żaluzji czy żaluzji zewnętrznych . Z myślą o nich przygotowaliśmy dzisiejszy artykuł. Wyjaśniamy, jak myć rolety. Zapraszamy do lektury. 

Jak czyścić rolety?

Rolety produkuje się z bardzo różnych materiałów. To z kolei sprawia, iż konieczne będzie zastosowanie różnych metod czyszczenia. Zupełnie inaczej będziemy czyścili przecież żaluzje aluminiowe, jeszcze inaczej rolety dzień noc, a jeszcze inne metody będzie trzeba wykorzystać czyszcząc markizy balkonowe i markizy tarasowe. W sposób szczególny warto uwzględniać wskazówki producenta, które zostały omówione na opakowaniu. Tam znajdziemy szereg wytycznych na temat tego, jak czyścić żaluzje fasadowe, żaluzje na wymiar bądź żaluzje refleksole.

Jak myć rolety?Tak jak wspomnieliśmy powyżej, zastosowany sposób czyszczenia rolet musi być dostosowany do tego, z jakich materiałów je wyprodukowano. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż czyszczenie systematyczne materiału, z których wykonano osłony okienne jak i samego mechanizmu rolety, ma ogromny wpływ na to, jak będzie dana roleta wyglądała w całym okresie eksploatacji. Systematyczne czyszczenie z pewnością spowoduje, iż trwałość rolety będzie znacznie dłuższa. Dodatkowo, nigdy nie będziemy musieli się martwić o jej prawidłowe funkcjonowanie. Zawsze przed nałożeniem rolet na okno należy bardzo dokładnie przeczytać wszystkie informacje wskazane z ulotce produktu przez producenta. Tam uzyskamy najwięcej wartościowych informacji na temat tego, jak myć rolety. My przygotowaliśmy jednak kilka ponadczasowych, unikalnych rad, które warto wziąć pod uwagę zawsze – bez względu na to, jakie konkretnie rolety posiadamy w swoim domu.

Rolet nie pierzemy w pralce!

Rolety okienne są wyprodukowane z materiału, czyli posiadają apreturę. Jest to specjalna powłoka uszlachetniająca tkaninę. Jej zadaniem jest zabezpieczenie rolety przed zbyt dużym osiadaniem kurzu, wilgocią oraz płowieniem. Czyszczenie rolet w pralce bądź z wykorzystaniem mocnych środków chemicznych jest kategorycznie zabronione. Jeżeli nie zastosujemy się do tej zasady, wówczas materiał rolety ulegnie deformacji oraz pogniecie się. Dodatkowo, nie wolno również rolet prasować oraz stosować na nich silnych detergentów oraz bardzo szorstkich szczoteczek. W przeciwnym razie mogą one spowodować, że impregnat znajdujący się na rolecie ulegnie uszkodzeniu. Najlepszym sposobem na czyszczenie rolet jest takie czyszczenie, w którym nie zdejmujemy ich z okna. Po prostu rozwijamy je i czyścimy jednym z poniżej opisanych sposobów.

Rolety materiałowe – czyszczenie odkurzaczem

Proste rolety wykonane z materiału to rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością w wielu polskich domach. O czym należy pamiętać czyszcząc rolety zwijane? Co zrobić, by na rolecie nie było widać żadnych zacieków oraz wszelkiego rodzaju nieestetycznych śladów? Warto wiedzieć o tym, iż bardzo skutecznie rolety można wyczyścić za pomocą odkurzacza. Z kolei, gdy zależy nam na tym, aby powierzchnia rolet została umyta znacznie dokładniej, możemy wykorzystać do tego celu ściereczkę lekko nawilżoną mieszaniną wody z jakimś detergentem. Należy tylko pamiętać o tym, by nie moczyć rolet zbyt mocno. Ten sposób jest bardzo skuteczny wtedy, gdy chcemy wyczyścić rolety dzień noc. Z kolei, gdy na powierzchni naszej rolety z materiału pojawiła się pleśń, należy wykorzystać inny sposób. Jest on następujący. Mieszamy jeden litr ciepłej wody z łyżką stołową płynu do naczyń oraz łyżką stołową proszku do prania. Miksturę przygotowaną według tej instrukcji nakładamy na miękką szczoteczkę. Potem za pomocą delikatnych ruchów szczoteczki próbujemy usunąć pleśń, która powstała na naszej rolecie. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu pleśń na rolecie stanie się tylko przykrym wspomnieniem.

Przyklejone na rolecie owady

W okresie wiosenno-letnim bardzo często mamy w naszych mieszkaniach uchylone okna. W związku z tym, do naszych domostw mogą dostawać się nieproszeni goście – komary, osy oraz wszelkiego rodzaju robactwo. Wtedy na materiale rolet mogą pojawiać się owady lub czarne kropki, które są ich odchodami. Jak zlikwidować odchody pozostawione przez owady? W pierwszej kolejności usuwamy ślady, które przyschły do materiału przy użyciu gąbki z mydłem. Zastosujemy w ten sposób aktywną pianę. Jeżeli nasze rolety są bardzo jasne, wówczas plamy po odchodach owadów mogą być niezwykle trudne do likwidacji. W takim wypadku należy zastosować mieszaninę sody z dodatkiem wody i octu. Proporcja powinna wynieść 1:1. Potem próbujemy wywabić wszystkie zabrudzenia, które pojawiły się na naszej rolecie. Zanim zaczniemy tę operację na dużą skalę, najlepiej jest przetestować, jak działa preparat na malutkim fragmencie tkaniny. Dzięki temu unikniemy potencjalnego odbarwienia kolorów rolety.