Jak przebiega badanie dziecka do 1 roku życia wykonywane przez ortopedę w Szczecinie?
Dziecko,  Zdrowie

Jak przebiega badanie dziecka do 1 roku życia wykonywane przez ortopedę w Szczecinie?

Jak przebiega badanie dziecka do 1 roku życia wykonywane przez ortopedę w Szczecinie? Zadaniem ortopedy jest szybkie rozpoznanie i leczenie wrodzonych i nabytych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. W pierwszym roku życia dziecka ortopeda zajmuje się głównie diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń wrodzonych. Idealnie byłoby, gdyby po raz pierwszy ortopeda zbadał noworodka w szpitalu w 3–5 dniu życia.

W tym okresie szczególną uwagę zwraca się na zaburzenia formowania się układu mięśniowo-szkieletowego lub urazy występujące podczas porodu. Jeżeli dziecko nie przeszło takiego badania w szpitalu, należy udać się przychodni, w której przyjmuje ortopeda z Ortho Expert, Szczecin to miasto z dużą ilością placówek medycznych i można umówić się na wizytę do specjalisty.

Co może rozpoznać u małego dziecka ortopeda w Szczecinie?

Po pierwsze, wady rozwojowe układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak niedorozwój kończyn lub ich odcinków, brak zamknięcia twardego podniebienia tak zwany rozszczep podniebienia i podobne deformacje. Podczas badania ortopeda w Szczecinie sprawdza zakres ruchu w stawach i właśnie w tym wieku ortopeda może prawdopodobnie zidentyfikować najważniejszą patologię, częstotliwość występowania i nasilenie konsekwencji. Przy braku odpowiedniej diagnozy i leczenia dysplazja stawu biodrowego, a zwłaszcza wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego. W tym wieku, sprawdzając zakres ruchu w stawie biodrowym, można zidentyfikować objaw kliknięcia, czyli niewielkiego przemieszczenia biodra w stawie biodrowym. Ponadto w szpitalu lub w gabinecie specjalistycznym najczęściej diagnozowana jest stopa końsko-szpotawa tzn. patologia rozwoju stawu skokowego.

Jak ortopeda w Szczecinie wykonuje badanie dziecka?

Pierwsze badanie dziecka przez ortopedę powinno odbyć się w wieku 1 miesiąca. Co obejmuje badanie ortopedyczne? Dziecko należy całkowicie rozebrać. Lekarz najpierw przeprowadza badanie wizualne, w którym ocenia prawidłową budowę ciała dziecka, czystość i kolor skóry, kształt i pozycję głowy, proporcje segmentów ciała, symetrię i pozycję kończyn w spoczynku, a także objętość aktywnych ruchów. Ta część kontroli, pomimo swojej prostoty, dostarcza wielu ważnych informacji. Zaburzenie prawidłowej budowy ciała lub proporcji segmentów ciała. Odchylenie głowy w bok od pozycji środkowej może być jednym z objawów kręczu szyi, a obecność krwotoku pod okostną kości sklepienia czaszki znacznie zmienia jej kształt.

Jak przebiega badanie dziecka do 1 roku życia wykonywane przez ortopedę w Szczecinie?
Jak przebiega badanie dziecka do 1 roku życia wykonywane przez ortopedę w Szczecinie?

Następnie ortopeda z Kliniki Ortho Expert rozpoczyna manualną najważniejszą część badania, w której ujawnia się objętość pasywnych ruchów w stawach szkieletu, turgor tkanek miękkich i napięcie mięśniowe. Również podczas badania dotykowego lekarz bada obszary stawów i formacje kości. Takie badanie zapewnia lekarzowi maksimum przydatnych informacji, ponieważ w tym czasie ujawniają się ograniczenia ruchów w stawach lub, przeciwnie, nadmierna ruchliwość, obecność deformacji kości lub stawów, ból podczas ruchów i wiele innych.

Na podstawie całości otrzymanych informacji, zwanych obrazem klinicznym, ortopeda decyduje o wyznaczeniu dodatkowych metod badania. Obecnie metoda diagnostyczna USG jest bardzo szeroko stosowana. W razie potrzeby zalecane są dodatkowe metody badawcze, takie jak prześwietlenie, biochemiczne badanie krwi oraz konsultacje z innymi specjalistami. Po zakończeniu kontroli rodzice otrzymują od ortopedy w Szczecinie zalecenia dotyczące opieki nad dzieckiem, gimnastyki, masażu lub planu leczenia.

Badanie ortopedyczne dziecka w wieku od 3 do 12 miesiąca życia

Kontrola w wieku 3 miesięcy pod wieloma względami powiela poprzednie badanie zarówno pod względem wartości informacyjnej, jak i metodologii, ale oczywiście istnieją pewne szczególne cechy. Podczas badania trzymiesięcznego dziecka ortopeda ma okazję wykryć niektóre patologie, które nie zawsze pojawiają się w pierwszych 1-2 miesiącach życia.

Najbardziej znanym przykładem może być kręcz szyi, pojawiający się w wyniku urazu porodowego, który doprowadził do częściowego zerwania włókien mięśniowych. Objaw z tego rodzaju kręczem często nie pojawia się natychmiast, ale tylko z utworzeniem już znacznej blizny w strefie urazu. Jeśli badanie dziecka przez ortopedę w Szczecinie w wieku 3 miesięcy nie wykaże żadnej patologii, w takim przypadku następne badanie dziecka należy wykonać w wieku 6 miesięcy.

Badanie po 6 miesiącach podsumowuje i wynik rozwoju dziecka. Głównym celem badania zdrowego dziecka w tym wieku jest przetestowanie jego zdolności motorycznych. Przede wszystkim sprawdzana jest zdolność dziecka do podnoszenia się do pozycji siedzącej. W obecności poprzednich badań ortopedycznych prawdopodobieństwo początkowej diagnozy wrodzonych zaburzeń ortopedycznych jest dość małe, dlatego główną uwagę zwraca się na dynamikę rozwoju dziecka i skuteczność środków terapeutycznych.

Podczas badania w tym wieku ortopeda może ujawnić obecność zaburzeń metabolicznych u dziecka takich jak krzywica, cukrzyca i tym podobne. Również podczas  badania ujawniają zdolności motoryczne, a także zalecenia dotyczące stworzenia warunków do rozwoju dziecka w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Badanie dziecka w wieku 1 roku jest w dużej mierze decydujące.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl