Jak skutecznie leczyć depresję?
Usługi,  Zdrowie

Jak skutecznie leczyć depresję?

Jak skutecznie leczyć depresję? W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba odnotowanych zachorowań na depresję. Za taki stan rzeczy po części odpowiada styl życia współczesnego społeczeństwa oraz większa świadomość istnienia tej choroby.

Czym jest depresja?

Depresja to choroba, która objawia się przede wszystkim obniżonym nastrojem i brakiem chęci do życia. Jeszcze do niedawna większość z nas znała ten termin jedynie ze słyszenia i nie potrafiła powiedzieć, na czym ta choroba polega. Obecnie świadomość na temat istnienia depresji wzrasta, ciągle jednak przeciętny pacjent wie o niej za mało. Znaczną przeszkodą w prawidłowym leczeniu depresji stanowią utrwalone stereotypy, które sprawiają, że wiele osób wstydzi się skorzystać z porady lekarza psychiatry.

Jakie są główne objawy depresji?

O tym, że u danej osoby występuje depresja świadczą przede wszystkim: smutek, płaczliwość, utrata apetytu, bezsenność i wczesne budzenie się bez możliwości ponownego zaśnięcia. Chorzy są bardzo przygnębieni, nic ich nie cieszy, mają problem z wykonywaniem codziennych czynności. Bardzo często pierwszym objawem, jaki możemy zaobserwować u drugiej osoby jest szybka utrata wagi. Objawy depresji nasilają się wraz z postępem choroby i stają się coraz bardziej niebezpieczne. To właśnie, dlatego leczenie depresji warto zacząć jak najwcześniej. Jeśli ktoś chce samodzielnie sprawdzić czy ma depresję może z pomocą Internetu zrobić test Becka, który wykaże stopień nasilenia choroby. Ponadto istnieją specjalne darmowe infolinie, na których dyżurują lekarze psychiatrzy i można tam podzielić się swoimi wątpliwościami na temat choroby.

Kiedy pojawia się depresja?

Warto wspomnieć o tym, że depresja może występować pod dwiema postaciami. Depresja egzogenna to taka, która pojawia się w reakcji na trudne życiowe wydarzenia takie jak śmierć współmałżonka, rozwód, utrata pracy czy problemy zdrowotne albo finansowe. Istnieje jeszcze drugi rodzaj, czyli depresja endogenna i ta pojawia się bez wyraźnego powodu i potrafi być trudna do leczenia.

Co robić, gdy podejrzewamy u siebie depresję?

Gdy obniżony nastrój utrzymuje się u nas od wielu tygodni powinniśmy udać się do lekarza psychiatry. Jest niezmiernie ważne, aby nie leczyć depresji u lekarza rodzinnego tylko u specjalisty. Niestety wiele osób tak robi, gdyż obawiają się one stygmatyzacji związanej z wizytą w poradni zdrowia psychicznego. Jest to błędne postępowanie, gdyż lekarze rodzinni mają ograniczony dostęp do wiedzy o współcześnie stosowanych lekach. To właśnie lekarz psychiatra jest tym właściwym, który rozpozna chorobę i zastosuje najlepsze leczenie depresji.

Czy depresja jest groźna?

Niestety tak, depresja bywa bardzo groźna a nawet śmiertelna. W początkowym etapie jej objawy nie są wyraźne ani bardzo uciążliwe. Jeśli jednak rozwinie się, staje się bardzo odczuwalna i zaburza codzienne funkcjonowanie. Nieleczona w ogóle depresja w ostatnim stadium sprawia, że pacjent fizycznie nie ma sił, nie może wstać z łóżka, nie chodzi nawet do toalety a jego cierpienie jest tak duże, że często decyduje się na samobójstwo poprzez połknięcie leków. Zwykle w takiej sytuacji samobójstwo nie jest w pełni zamierzone, jest to natomiast desperacka próba przerwania cierpienia. Depresja nie musi jednak mieć takiego finału, wystarczy odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie depresji.

Jak wygląda leczenie depresji?

Gdy pacjent zgłasza się po raz pierwszy do specjalisty lekarz zwykle zaczyna od przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Pyta, więc o objawy, epizody depresji w przeszłości, występowanie chorób somatycznych oraz chorób psychicznych w rodzinie. Lekarz zapyta także o sytuację prywatną pacjenta i problemy, z którymi się boryka. Następnie podejmuje decyzje odnośnie leczenia depresji. Zazwyczaj pacjentowi przepisuje się leki o działaniu antydepresyjnym, których rolą jest podniesienie nastroju chorego. Warto pamiętać o tym, że leki antydepresyjne swoje pełne działanie osiągają dopiero po kilku tygodniach. U części pacjentów zachodzi także potrzeba włączenia leków o innym działaniu. Jeśli pacjent zgłasza dolegliwości lękowe z dużym prawdopodobieństwem otrzyma leki uspokajające. Pacjenci mający problemy ze snem z kolei będą mieli zapisane leki nasenne.

Jak pacjent może sobie pomóc?

Wyjście z depresji nie jest sprawą prostą, ale z całą pewnością jest możliwe. Podstawą jest oczywiście skutecznie leczenie depresji w poradni zdrowia psychicznego. W części przypadków pomocna okazuje się także psychoterapia https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/ prowadzona pod kierunkiem doświadczonego terapeuty. Warto pamiętać o tym, że pacjent może w dużej mierze sam poprawić swoje codzienne funkcjonowanie. Należy starać się myśleć optymistycznie, otaczać się ludźmi i spędzać czas na świeżym powietrzu. Osoba cierpiąca na depresję nie powinna skupiać się na swoich smutkach tylko zamiast tego oddawać się różnym aktywnościom. Jest to dobry czas by wrócić do dawnych pasji albo poznać nowe na przykład na warsztatach czy kursach. Osoby, które mają problemy ze stanami lękowymi mogą przeprowadzać ćwiczenia oddechowe oraz sesje medytacji.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl