Jak wyleczyć uzależnienie od kropli do nosa?
Zdrowie

Jak wyleczyć uzależnienie od kropli do nosa?

Jak wyleczyć uzależnienie od kropli do nosa? Leczenie uzależnień od leków https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ kojarzy się zwykle z terapiami odwykowymi osób uzależnionych od silnych środków psychotropowych lub przeciwbólowych. Jednak, coraz powszechniejszym problemem są uzależnienia od preparatów farmaceutycznych dostępnych bez recepty. Jednym z nich są krople do nosa, stosowane przewlekle przez osoby z problemami alergologicznymi i laryngologicznymi.

Ulotki jednoznacznie wskazują, że krople te powinny być używane przez okres maksymalnie 5 dni. Pomimo to, wiele osób młodych i starszych stosuje je przez kilka miesięcy, a nawet lat. W efekcie, dochodzi do uzależnienia, które można próbować pokonać samemu, albo szukać pomocy w ośrodku terapeutycznym.

Popularne krople do nosa

W aptekach dostępne są różne preparaty udrożniające nos, przydatne w leczeniu objawów alergii, zapalenia zatok, czy kataru. Część z nich można stosować bez negatywnych konsekwencji w dłuższym okresie czasu. Do bezpieczniejszych preparatów zaliczają się krople na bazie soli morskiej, olejków eterycznych, mięty. Natomiast, bardzo popularne krople, zawierające jako substancję czynną xylometazolin albo oxymetazolin, mogą prowadzić do uzależnienia.

Działanie kropli zawierających substancje uzależniające

Działanie tych leków polega na obkurczeniu naczyń krwionośnych, zmniejszeniu przekrwienia nosa, a co za tym idzie – udrożnieniu zatok przynosowych. Za sprawą tych kropli znika obrzęk i wodnista wydzielina, a przede wszystkim łatwiej się oddycha. Dla osób cierpiących z powodu zatkanego nosa jest to komfortowe rozwiązanie. Tym bardziej, że początkowo efekt następuje bardzo szybko, po zaaplikowaniu niewielkiej ilości preparatu. Niestety, długotrwałe stosowanie kropli powoduje zwiększenie tolerancji na lek, w efekcie czego śluzówka słabiej reaguje na wymienione substancje. Oznacza to, że receptory powodujące obkurczanie naczyń krwionośnych są coraz mniej podatne na działanie preparatu. Wiąże się to z koniecznością stosowania kropli częściej i w większych dawkach. Finalnie, prowadzi to do uzależniania, gdzie jedynym wyjściem jest odwyk lekowy.

Jak rozpoznać uzależnienie od kropli do nosa?

Jak wyleczyć uzależnienie od kropli do nosa?
Jak wyleczyć uzależnienie od kropli do nosa?

Większości osób trudno jest przyznać się do uzależnienia. Tym bardziej, jeśli powodem uzależnienia są preparaty dostępne bez ograniczeń. Chroniczne stosowanie kropli do nosa ma zarówno konsekwencje typowo somatyczne, jak i psychiczne. Efektem długotrwałego aplikowania tego typu preparatów jest zazwyczaj polekowy nieżyt nosa. Charakterystyczny dla tego stanu jest obrzęk błony śluzowej, trudności w oddychaniu, uczucie zatkania nosa. Poważniejszymi skutkami ubocznymi może być uszkodzenie błony śluzowej nosa, zanik rzęsek odpowiedzialnych za usuwanie wydzieliny, odsłonięcie chrząstki, a nawet powstanie ubytków w przegrodzie nosowej. Jak widać, nadużywanie kropli do nosa może wiązać się z poważnymi problemami, które trzeba będzie zlikwidować przy pomocy zabiegów laryngologicznych. Pojawienie się opisanych objawów może być pierwszym krokiem w kierunku rozpoznania uzależnienia. Jednakże, najczęściej objawom fizycznym przedawkowania towarzyszą zachowania typowe dla uzależnienia. Jak rozpoznać, że jest się osobą uzależnioną od kropli? Poza koniecznością stosowania kropli z wyższą częstotliwością i w większych dawkach, charakterystyczne jest kupowanie preparatu „na zapas” i trzymanie go zawsze pod ręką (w torebce, na szafce nocnej). Osoby uzależnione mogą także doznawać emocjonalnych zaburzeń w sytuacji, jeśli zapomną zaopatrzyć się w lek. Pojawia się tu rozdrażnienie, a nawet zachowania agresywne.

Sposoby leczenia uzależnienia od preparatów do nosa

Po uświadomieniu sobie faktu, że jest się uzależnionym od stosowania kropli do nosa, część osób stara się samodzielnie wyjść z nałogu. Zazwyczaj dzieje się tak w sytuacji, gdy długotrwałe stosowanie leku spowodowało negatywne konsekwencje dla zdrowia. Najprostszym sposobem leczenia uzależnienia https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/ jest próba odstawienia preparatu, bądź zastąpienia go innym. Zaprzestanie aplikowania kropli można rozpocząć od jednej dziurki, dając drugiej czas na regenerację. Krople zawierające substancje obkurczające śluzówkę warto zastąpić hipertonicznymi lub izotonicznymi roztworami wody morskiej. Dobrym sposobem na udrożnienie nosa są inhalacje parą wodną, z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych, albo zastosowanie nebulizatora. Swobodniejsze oddychanie zapewni także domowy nawilżacz powietrza. Tak jak w przypadku innych uzależnień od leków, sposobem na stopniowe odchodzenie od nałogu, jest zmniejszanie dawki. W tym czasie można wspomagać się doustnymi lekami na katar (np. zawierającymi pseudoefedrynę lub przeciwhistaminowymi).

Pomoc specjalistyczna

Samodzielne wyjście z uzależnienia od kropli do nosa jest możliwe. Jednak, w skrajnych przypadkach, może okazać się trudne. Dotyczy to zwłaszcza osób podatnych na uzależnienia od leków, czyli tzw. lekomanów. Takie osoby są często uzależnione od kilku preparatów naraz, a dodatkowo alkoholu, bądź narkotyków. Rozwiązaniem dla nich jest dobry ośrodek odwykowy, oferujący terapię dla osób uzależnionych od leków i innych substancji psychoaktywnych.