Laptop ZenBook 14 UX435
Technologia

Laptop ZenBook 14 UX435

Laptop ZenBook 14 UX435: zdarzają się sytuacje, w których decydujemy się na zakup nowego laptopa, niestety po pewnym czasie prędkość jego działania ulega znacznemu zmniejszeniu, w konsekwencji korzystanie z urządzenia staje się znacznie bardziej problematyczne. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które przyspieszą działanie całości. W jaki sposób przeskanować komputer? Jak oczyścić wentylator? W jaki sposób zoptymalizować system? Czy dodatkowa pamięć RAM okaże się skuteczna? Na jaki dysk twardy warto się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jak przeskanować komputer?

Twój system operacyjny nagle spowolnił? Wcześniej działał prawidłowo i znacznie szybciej? Dość częstym i powszechnym zjawiskiem jest wirus komputerowy, ewentualnie niechciane oprogramowanie. Warto zdecydować się na pobranie specjalnego programu antywirusowego, ewentualnie na skorzystanie z wbudowanego w system Windows Defendera. Niejednokrotnie dojdzie do sytuacji, w której nasz tradycyjny antywirus nie wykryje niczego podejrzanego. W przypadku takich incydentów warto pobrać Adw Cleaner. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z przenośnej wersji Glary Utilities. Jeśli problem zniknął, wówczas warto zastanowić się nad tym, skąd się bierze to oprogramowanie. W praktyce istnieją dwie możliwości. Jedną z nich jest przypadkowa instalacja poprzez odwiedzenie niebezpiecznej strony internetowej. Alternatywną opcją jest zainstalowanie tego typu programów razem z innym, bezpiecznym oprogramowanie. Dlatego tak istotne jest, aby skupić się na umowach licencyjnych, które pojawiają się podczas instalacji. Dodatkowo często pojawiają się opcjonalne oprogramowanie- mogą to być wyszukiwarki lub toolbary. Na szczęście nie wszystkie takie dodatki są szkodliwe, o czym warto pamiętać.

Jak oczyścić wentylator?

Laptop ZenBook 14 UX435 może ulec spowolnieniu w przypadku, kiedy dość intensywnie się przegrzeje. Do tego typu incydentów może dojść, gdy otwory wentylacyjne są niedrożne lub wiatrak jest uszkodzony. W przypadku nieskutecznej wentylacji musimy liczyć się ze wzrostem temperatury poszczególnych podzespołów. Niestety prowadzi to do tego, że zarówno procesor, jak i inne komponenty dość znacząco ograniczają swoją wydajność, aby lepiej się schłodzić. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że niekiedy komputer nagrzewa się tak bardzo, że się wyłącza. Specjaliści zalecają, aby co jakiś czas okręcać obudowę. Wówczas możliwe jest dostanie się do wentylatora w celu oczyszczenia go. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest sprężone powietrze, za pośrednictwem którego wydmuchamy kurz znajdujący się na podzespołach.

Optymalizacja systemu- w jaki sposób to zrobić?

Jednym ze sposobów na to, aby przyspieszyć działanie laptopa ZenBook 14 UX435 jest optymalizacja jego systemu. Dość często doprowadzamy do takiej sytuacji, w której nasz system operacyjny jest dość znacząco zaśmiecony. Jest to zupełnie normalnie, że po jakimś czasie użytkowania nagromadzają się zbędne pliki i wpisy- w różnych elementach systemu. Niestety prowadzi to do tego, że system staje się przeciążony, a to z kolei prowadzi do licznych spadków wydajności. Dodatkowo pogorszeniu ulega komfort pracy, a tego z pewnością nikt nie toleruje. Aby szybko i skutecznie zoptymalizować system, bez konieczności jego reinstalacji, możliwe jest pobranie aplikacji CCleaner, która charakteryzuje się intuicyjnym, jednocześnie dość łatwym interfejsem. Tego typu narzędzie nie tylko oczyszcza system operacyjny, ale jednocześnie pomaga w odzyskaniu cennego miejsca na dysku.

Dodatkowa pamięć RAM- czy okaże się skuteczna?

W przypadku nieco starszych modeli, problemem może okazać się niewystarczająca ilość pamięci RAM. Jeszcze kilka lat temu absolutnym standardem były 2GB, jednakże ze względu na dynamiczny rozwój technologii, w dzisiejszych czasach wartość ta jest niewystarczająca. Ile pamięci zatem powinien posiadać zarówno komputer, jak i laptop? Otóż wiele zależy od tego, jaka konfiguracja została zastosowana. Jednakże do codziennego użytkowania wartość 4 GB będzie w zupełności wystarczająca. Nieco inaczej wygląda to w przypadku komputera przeznaczonego do gier- wówczas minimalna wartość powinna oscylować w granicach 8 GB.

Dysk SSD czy HDD- na jaki się zdecydować?

Jak jeszcze skutecznie przyspieszyć działanie dowolnego laptopa? Jednym z rozwiązań okazuje się wymiana tradycyjnego dysku HDD na ten nowoczesny- SSD. Dysk HDD charakteryzuje się dość wolną szybkością działania. Zupełnie odmiennie wygląda to w przypadku egzemplarzy SSD, których prędkość zapisywania danych jest w pełni satysfakcjonująca. Cena co prawda jest nieco wyższa, ale warto zapłacić więcej, aby móc cieszyć się większą szybkością działania. Pamiętajmy przy tym o odpowiedniej pojemności. W dzisiejszych czasach absolutnym standardem są dyski o pojemności 256 gigabajtów. Jeśli jednak posiadamy nieco większy budżet, wybierzmy większy egzemplarz.