Ozonowanie
Usługi,  Zdrowie

Ozonowanie

Ozonowanie to nic innego, jak proces, który opiera się na sposobie oczyszczania wody z drobnoustrojów. Ozonowaniu może podlegać zarówno dom, mieszkanie, jak pozostałe pomieszczenia, ponieważ jest to najlepszy sposób oczyszczania. Metoda ta na przestrzeni lat zyskuje coraz większą popularność, gdyż jest nie tylko bardzo skuteczna, ale przede wszystkim w pełni bezpieczna dla zdrowia człowieka. 

W jakich sytuacjach warto przeprowadzić ozonowanie?

Otóż, jeżeli chodzi o proces ozonowania to warto je przeprowadzić przede wszystkim w sytuacjach, gdy dane pomieszczenie było przez dłuższy czas nieużywane, ponieważ wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w pomieszczeniu takim znajduje się wiele zanieczyszczeń, które z sposób destrukcyjny mogą wpływać na nasze zdrowie. Warto pamiętać o również o tym, że przeprowadzanie ozonowania zaleca się wraz z jednoczesnym osuszaniem. Ozonowanie można również przeprowadzić w przypadkach, gdy w mieszkaniu pojawił się grzyb niebezpieczny dla zdrowia człowieka, bądź gdy w danym pomieszczeniu można wyczuć woń nieprzyjemnego zapachu. Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu może być powodem wielu przyczyn, np. zawilgocenia stropów, bądź podłóg. Proces ozonowania nie tylko w odpowiedni sposób radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem wilgoci, ale także z zapachem dymu papierosowego, czy też zapachem wynikającym z zalegającymi śmieciami. 

Ozonowanie a gwarancja zabicia wirusów

Jeżeli chodzi o kwestię wykorzystania ozonu w celu zabicia wirusów to z całą stanowczością można stwierdzić, iż ozonowanie wirusy zabija. Dzieje się tak, ponieważ jak dowodzą różnorodne badania – ozon zdecydowanie przewyższa swoim działaniem nawet promieniowanie UV, bądź filtry HEPA. Ważną informacją jest również to, że mimo swojego silnego działania nie pozostawia on po sobie żadnych szkodliwych i toksycznych produktów tak zwanego półrozpadu, a także nie odkłada się w żaden sposób na tkankach żywych organizmów. Jest w pełni neutralny pod tym względem. Ozonowanie jest więc odpowiednie w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy. Oprócz tego ozon nie powoduje skażenia gleby, czy też wody. Proces ten powoduje również całkowitą eliminację wirusów i innych szkodliwych organizmów, które nie są widoczne dla oka człowieka. Oprócz wirusów eliminowane zostają bakterie, jak również inne mikroorganizmy. Następną istotną kwestią, którą należy poruszyć jest fakt, iż ozon powoduje zapewnienie dekontaminacji. Dekontaminacja to nic innego, jak oczyszczanie wszystkich powierzchni oraz usunięcie substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka. Warto także zaznaczyć, że przeprowadzanie procesu ozonowania powoduje również zmniejszenie ryzyka zakażenia się koronawirusem, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne.

Jak przebiega proces ozonowania?

Sposób ozonowania uzależniony jest od danego, indywidualnego zlecenia. Zależy ono również od intensywności, jak również od rodzaju występującego problemu w danym pomieszczeniu, a więc czy chodzi o zagrzybienie pomieszczenia, czy na przykład o występowanie nieprzyjemnego zapachu w takim pomieszczeniu. Generalnie ozonowanie polega na produkowaniu ozonu przez zastosowanie lamp cichych wyładowań koronowych, dzięki którym ruch powietrza występujący na około takiej lampy powoduje, iż wyładowania koronowe są wymuszane przez wentylator, w wyniku tego ozon zostaje rozprowadzony po całym pomieszczeniu, a powietrze oczyszczone. Trzeba również zaznaczyć to, iż ozonowanie jest w pełni ekologicznym procesem, które w żaden negatywny sposób nie wpływa na środowisko. Wyjątkowa i specyficzna moc ozonu powoduje, że jest on wykorzystywany na różnych płaszczyznach. Aczkolwiek proces ozonowania powinien być wykonywany wyłącznie przez osoby posiadające w tym zakresie odpowiednią wiedzę, aby w dobry sposób dostosować odpowiednie stężenie ozonu w danym pomieszczeniu. Czyszczenie ozonem coraz częściej jest wykonywane nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również w samochodach. Jeżeli chodzi o stężenie ozonu to jego ilość jest uzależniona od czasu, jaki jest potrzebny na dokonanie dokładnego oczyszczenia pomieszczenia, bądź powierzchni. 

Maszyny niezbędne do ozonowania

Tak jak do każdego rodzaju takiego działania, tak i do procesu ozonowania potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Do sprzętu takiego należy zaliczyć w szczególności ozonator. Ozonator to nic innego, jak specjalistyczna maszyna, dzięki której istnieje możliwość generowania ozonu. To, ile dany ozonator jest w stanie wyprodukować ozonu w ciągu jednej godziny przedstawiane jest w postaci gramów, bądź miligramów. Przy czym w ilość ozonu w gramach podawana jest w tych nowszych sprzętach, z kolei ilość ozonu podawana w miligramach przedstawiana jest za pomocą przestarzałych i mniej efektywnych ozonatorów. Ozonator charakteryzuje się przede wszystkim tym, że utlenia dosłownie wszystko. Jego siła jest tak dużą, że maszyna ta potrafi utlenić nawet DNA, RNA, białka oraz enzymy patogenów. Przy czym absolutnie nie szkodzi zdrowiu oraz nie wpływa negatywnie na powierzchnię w danym pomieszczeniu.