Pompy ciepła - przyszłościowy i ekonomiczny sposób na ogrzewanie domu
Budownictwo,  Technologia

Pompy ciepła – przyszłościowy i ekonomiczny sposób na ogrzewanie domu

Pompy ciepła – przyszłościowy i ekonomiczny sposób na ogrzewanie domu. W czasach, gdy globalnego ocieplenia nie można już dłużej negować, tradycyjne piece węglowe ustępują powoli alternatywnym źródłom ciepła. Wybierając rodzaj ogrzewania do swojego domu, warto postawić na nowoczesne rozwiązanie, które będzie zarówno bardziej ekologiczne, jak i trwałe. Coraz więcej osób zastanawia się nad wymianą przestarzałego, mało wydajnego systemu ogrzewania na pompę ciepła. Każde gospodarstwo domowe jednak posiada inne potrzeby i ograniczenia. Czy pompa ciepła będzie praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem zarówno w nowo powstających domach, jak i w starszym budownictwie?

Zalety pomp ciepła na tle innych systemów ogrzewania

Ostatnio przeżywamy zalew informacji dotyczących nowych technologii, alternatywnych źródeł energii i ekologii. Nieraz trudno jest nam podjąć decyzję, która z metod ogrzewania, będzie najodpowiedniejsza dla nas i naszej rodziny. Musimy brać pod uwagę wiele czynników takich jak budżet, wydajność i bezpieczeństwo instalacji. Jednym z najbardziej ekonomicznych i tanich w eksploatacji systemów ogrzewania są pompy ciepła https://pompy-ciepla-24.com.pl/. Choć jest to spora inwestycja, to ten wydatek zwróci się w ciągu 5 – 7 lat. Jeżeli dopiero zamierzamy zbudować dom, to wybierając pompę ciepła od razu eliminujemy koszty budowy komina i magazynu na opał. Znika też konieczność zaopatrywania się w paliwa, które stale drożeją i zwiększają koszty utrzymania domu.

Kolejną dużą zaletą pomp ciepła jest wysoki komfort użytkowania. Nie wymagają one dużo pracy z naszej strony. Ich obsługa polega głównie na odpowiednim ustawieniu regulatora, tak by temperatura w domu nam odpowiadała. To nieporównywalnie mniej wysiłku niż w przypadku instalacji zasilanej węglem. Ponadto jest o wiele czyściej, możemy w końcu zapomnieć o unoszącym się w całej piwnicy pyle i sadzy.

Szacuje się, że wybierając pompę ciepła dobrej jakości, możemy cieszyć się z jej działania nawet do 50 lat. To naprawdę sporo, zważywszy na to, że inne instalacje przeważnie nie znoszą tak dobrze próby czasu.

Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pompy ciepła oprócz ogrzewania, mogą również chłodzić mieszkanie. Dobra klimatyzacja z pewnością pomoże nam przetrwać coraz dłuższe i gorętsze lato.

Ekologiczny aspekt ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła

W Polsce niestety wciąż większość energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla. Dlatego w naszym kraju instalacja z pompą ciepła nie wydaje się całkowicie “czysta” pod względem ekologicznym. Jednak sytuacja powoli ulega zmianie. Także w Polsce planowany jest stopniowy wzrost udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, takich jak słońce, wiatr czy biopaliwa. Na szczęście nie musimy czekać aż to się stanie. Sami, łącząc pompę ciepła z instalacją  fotowoltaiczną, możemy uzyskać całkowicie “zieloną” energię. W ten sposób możemy stać się niezależni energetycznie i zyskać ogrzewanie niemal za darmo.

Inwestowanie w aż dwie instalacje na raz to spory wydatek. Tu jednak aspekt ekologiczny znów nam pomaga, gdyż wprowadzając “zieloną” energię możemy liczyć na spore dofinansowania od państwa lub nisko oprocentowany kredyt.

Jak zwiększyć wydajność pompy ciepła?

Podobnie jak w innych rozwiązaniach grzewczych, najłatwiej zapewnić odpowiednią temperaturę, jeżeli budynek jest energooszczędny. Warto na to zwrócić uwagę szczególnie przy modernizowaniu starszych obiektów. Konieczna może być wymiana okien i ocieplenie ścian oraz dachu. W ten sposób nasza inwestycja stanie się o wiele bardziej opłacalna, bo zmniejszy się temperatura niezbędna do ogrzania domu.

Dodatkowo, jeżeli odpowiednio ocieplimy budynek, może okazać się, że wymiana grzejników nie będzie konieczna. Duża elastyczność tego rozwiązania sprawia, że nie musimy również całkowicie rezygnować z instalacji gazowej lub kotła olejowego. Przy odpowiednich ustawieniach najpierw będzie wykorzystywane tańsze źródło ciepła, a dopiero później, w zimniejsze dni, będziemy korzystać z droższych metod, takich jak piec węglowy.

Czy pompy ciepła mają wady?

Każdy system grzewczy ma cechy, które sprawiają, że do pewnych domów nadaje się bardziej, a do innych mniej. W przypadku pomp ciepła to najczęściej kwestia dostosowania instalacji do naszych potrzeb. Starsze budynki mogą wymagać połączenia starego systemu z nowym. W niektórych domach natomiast konieczna jest wymiana grzejników. Ze względu na stosunkowo niską temperaturę wody w systemie instalacji centralnej najczęściej konieczne jest zainstalowanie ogrzewania podłogowego lub ściennego. Dla posiadaczy starych domów z pięknym drewnianym parkietem może być to minus. Jednak w nowszym budownictwie takie rozwiązanie przynosi dodatkowe oszczędności, gdyż ogrzewanie podłogowe pozwala na dłuższe przerwy w pracy pompy bez obniżania temperatury w pomieszczeniach.

Podsumowanie

Wybierając, jaki system ogrzewania najlepiej sprawdzi się w naszym domu, warto samemu sprawdzić, ile zaoszczędzimy instalując pompę ciepła. Firmy, które zajmują się wprowadzaniem tej technologii, chętnie pomagają w przygotowaniu wstępnego kosztorysu. Dzięki dokładnemu oszacowaniu kosztów inwestycji i czasu, kiedy się ona zwróci, będziemy mogli się przekonać, czy pompa ciepła jest rozwiązaniem dla nas.