Wczasy za granicą - co warto wiedzieć?
Turystyka

Wczasy za granicą – co warto wiedzieć?

Wczasy za granicą – co warto wiedzieć? Obecnie podróżowanie po świecie jest stosunkowo niedrogie i dużo łatwiejsze niż miało to miejsce kiedyś. Dzięki temu, coraz więcej osób może pozwolić sobie na wczasy za granicą. Jeśli mowa o tych ostatnich, to możemy wybrać się na nie zarówno wykupując wyjazd organizowany przez biuro podróży, jak i ten zaplanowany samodzielnie. W tym artykule podpowiemy, o czym warto pamiętać wybierając się na zagraniczne wakacje zarówno jeśli jedziemy na nie z touroperatorem, jak i samodzielnie.

Po pierwsze wybór miejsca

Jeżeli nie mamy sprecyzowanych wymagań co do kierunku podróży, a zależy nam na tym, aby zmieścić się w założonym budżecie, to możemy skorzystać z dwóch opcji. Pierwszą z nich, w przypadku wyjazdu zorganizowanego przez biuro podróży są oferty last minute, natomiast drugą, jeśli planujemy samodzielną podróż oferta promocyjnych lotów umieszczona bezpośrednio na stronie internetowej danego przewoźnika. Dzięki takim promocjom wczasy za granicą mogą okazać się naprawdę bardzo tanie. Jeżeli jednak zależy nam na konkretnej destynacji, to po prostu informujemy o tym w biurze podróży, a jego  pracownik wyszukuje dla nas najlepsze oferty lub samodzielnie rezerwujemy loty w interesującym nas terminie.

Po drugie rezerwacja noclegów

Kolejnym krokiem, jaki powinniśmy wykonać w kierunku naszych zagranicznych wakacji jest wybór miejsc noclegowych. Oczywiście, jeśli wykupujemy wczasy za granicą w biurze podróży, to należy mieć na względzie fakt, że są one ściśle uzależnione od tego, którą z dostępnych ofert zdecydujemy się wybrać. Jeżeli jednak stawiamy na samodzielną organizację wyprawy, to tutaj mamy pełną dowolność. Dysponując ograniczonym budżetem możemy zdecydować się np. na noclegi w hostelach lub popularny couchsurfing, a jeśli zależy nam na pełnym komforcie i wysokim standardzie, wówczas przy pomocy wyszukiwarek noclegów niewątpliwie znajdziemy hotele lub apartamenty spełniające nasze oczekiwania.

Po trzecie ubezpieczenie w podróży

Pamiętajmy o tym, że jeżeli wybieramy się na wczasy za granicą powinniśmy posiadać ubezpieczenie na wypadek, gdyby wydarzyło się coś nieprzewidywalnego. Mowa tu między innymi o sytuacjach losowych, jak choćby konieczność hospitalizacji czy zagubienie naszego bagażu przez przewoźnika. Jeżeli podróżujemy z biurem podróży, wówczas takie ubezpieczenie zawarte jest w cenie naszej wycieczki. Jeżeli jednak organizujemy wyjazd na własną rękę, wówczas warto dokupić wyżej wymienione. Tego typu ubezpieczenia nie są drogie, a dzięki nim mamy poczucie, że w kryzysowej sytuacji otrzymamy wsparcie finansowe. Ponadto polisę ubezpieczeniową możemy wykupić za pośrednictwem strony internetowej, co zajmuje niewiele czasu i nie wymaga od nas stawiania się w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego.

Po czwarte dokumenty

W zależności od tego, gdzie będziemy spędzać nasz urlop wypoczynkowy powinniśmy zabrać ze sobą stosowne dokumenty. Wczasy za granicą na terenie Unii Europejskiej będą wymagały od nas posiadania przy sobie jedynie dowodu osobistego, natomiast te poza wyżej wymienioną już aktualnego paszportu. Pamiętajmy o tym, że w niektórych przypadkach wymagana jest ważność paszportu jeszcze przez co najmniej pół roku od momentu powrotu z podróży. W związku z czym zweryfikujmy dokładnie te informacje i w razie konieczności po prostu zróbmy nowy paszport. Co istotne na wczasy za granicą organizowane przez biuro podróży, warto zabrać ze sobą podpisaną umowę, gdyż może być to weryfikowane np. podczas wydawania biletów lotniczych.

Po piąte plan zwiedzania

Przed wyjazdem na wczasy za granicą warto zorientować się jakie ciekawe miejsca znajdują się w miejscowości, w której będziemy wypoczywać lub ogólnie w kraju do którego się wybieramy. Wyjazdy organizowane przez biura podróży w swojej ofercie posiadają możliwość wykupienia tzw. wycieczek fakultatywnych, w związku z czym możemy skorzystać z takiej możliwości lub zdecydować się na samodzielną ich organizację. Jeżeli nie władamy językiem obcym lub nie jest on na tyle biegły, aby móc zrozumieć lokalnego przewodnika, lepszą opcją będzie dla nas skorzystanie ze wcześniej wspomnianych wycieczek fakultatywnych. Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, czy wybieramy się na wycieczkę zorganizowaną czy samodzielnie warto sprawdzić czy na miejscu wejście do niektórych atrakcji nie jest bezpłatne np. w jeden z dni tygodnia. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić trochę gotówki i przeznaczyć ją na inny cel.

Po szóste zabranie ze sobą medykamentów

Pamiętajmy o tym, aby zawsze zabierać ze sobą leki na tak zwany wszelki wypadek. Chodzi tu głównie o środki przeciwbólowe czy te dedykowane zatruciom pokarmowym. Plaster i woda utleniona również mogą się przydać. Zawsze lepiej posiadać przy sobie apteczkę wyposażoną w podstawowe produkty, z których będziemy mogli od razu skorzystać. Weźmy również leki na alergię czy wapno nawet, jeżeli na co dzień ich nie stosujemy. Czasami wszelkiego rodzaju alergie pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie i potrafią naprawdę zaskoczyć, dlatego lepiej być przygotowanym na taką ewentualność.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl