Nauka gry na gitarze
Nauka gry na gitarze: gitara to jeden z naszych ulubionych instrumentów. Możemy grać na niej zawodowo, lecz wiele osób tworzy muzykę z pasji i chęci wypełnienia wolnego czasu. Mówi się, że na naukę gry na gitarze nigdy nie jest za późno. Czy rzeczywiście jest tak w praktyce?
Nauka dla dzieci – tak czy nie?
Nie ulega wątpliwości, że najszybciej rozwijającymi się uczniami są dzieci. Niektóre zaczynają pogrywać na gitarze już w wieku przedszkolnym, i choć dźwięki, jakie tworzą, nie są perfekcyjne, to w ten sposób zdobywają pierwsze umiejętności. Domy kultury czy szkoły muzyczne organizują zajęcia dla dzieci od 5-6. roku życia, które chcą nauczyć się grać na gitarze. Jeśli zauważamy, że nasze dziecko pasjonuje się muzyką, to warto zapisać je na tego rodzaju lekcje. Weźmy pod uwagę, że dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym chłoną wiedzę niczym gąbka. Im szybciej wejdą do świata muzyki, tym lepsze wyniki mogą zacząć osiągać. Jednocześnie powinniśmy zadbać, aby nauka miała formę zabawy i nie kolidowała z innymi obowiązkami – dotyczy to zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym.
Gitara dla młodzieży
Naukę gry na gitarze bardzo chętnie rozpoczyna młodzież, która do tej pory nie miała możliwości uczęszczania na lekcje muzyki, skupiające się właśnie na nauce gry na instrumencie. Skąd wynika tego typu zainteresowanie? Otóż najczęściej w tym wieku zaczynamy słuchać poważniejszej, można powiedzieć “doroślejszej” muzyki. W okresie buntu bardzo popularnym gatunkiem jest rock, w którym pierwszoplanową rolę gra właśnie gitara. Młodzi ludzie chcą być tacy sami, jak ich idole, zatem zaczynają interesować się nie tylko samą muzyką, ale również jej tworzeniem. Zapisanie dziecka na lekcje gitary wydaje się bardzo dobrym pomysłem, i to z kilku powodów. Przede wszystkim jest to sposób na zdobycie nowych umiejętności. Każda nowa wiedza zachęca do jeszcze głębszego poznawania świata, co jest niezwykle istotne w tym wieku. Dodatkowo nauka gry na gitarze uczy logicznego myślenia, reagowania czy wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce. Zwróćmy uwagę, że czas poświęcony na naukę dzieci wykorzystują w sposób efektywny. Gra na gitarze to także sposób na oderwanie się od codziennych problemów, jakie towarzyszą młodym ludziom. Niemniej jednak, tak samo jak w przypadku dzieci, nie możemy zapominać o tym, by gra na gitarze była jedynie dodatkową rozrywką. W tym wieku najważniejsze jest bowiem zdobywanie wiedzy w szkole, co daje przepustkę do lepszej przyszłości.
Sprawdź najlepsze szkoły muzyczne:
Nauka dla dorosłych – czy warto?
Często możemy usłyszeć, że wiek nie stanowi przeszkody do tego, aby nauczyć się grać na gitarze. Czy tak samo jest w praktyce? Zwróćmy uwagę, że zajęcia z gry na instrumencie, w tym właśnie na gitarze, odbywają się nawet na uniwersytetach trzeciego wieku, zatem przeznaczone są one dla seniorów. Wiek rzeczywiście nie powinien nas ograniczać, zwłaszcza jeśli zawsze chcieliśmy tworzyć muzykę, lecz nigdy nie mieliśmy takiej możliwości. Jedynym minusem rozpoczęcia nauki w wieku dorosłym jest fakt, iż robimy to raczej dla siebie, niż dla kariery czy pieniędzy. Nauka profesjonalnej gry na gitarze zwykle zajmuje długie lata, jednak nie ma przeciwwskazań, abyśmy po prostu grali z pasji. Jeśli na co dzień brakuje nam jakiegoś hobby bądź zastanawiamy się, co zrobić z nadmiarem wolnego czasu, warto zapisać się na lekcje gitary. Świetną alternatywą jest nauka razem z dziećmi, czy to młodszymi, czy nieco starszymi. Dzięki temu wprowadzamy je w świat muzyki, jednocześnie zdobywając nowe umiejętności.
Jak uczyć się gry na gitarze?
Bez względu na to, w jakim dokładnie wieku rozpoczynamy naukę gry na gitarze, do zadania musimy podejść profesjonalnie. Bardzo ważna jest tutaj regularność – jeśli będziemy ćwiczyć tylko raz w tygodniu, co na zagranie ulubionego utworu będziemy musieli poczekać dłuższy czas. Warto więc ćwiczyć przynajmniej 3-4 razy na tydzień, oczywiście w miarę możliwości. Korzystajmy z dedykowanych podręczników do nauki, przeznaczonych dla początkujących. Odczytywanie treści nie powinno nam sprawić większego problemu, nawet jeśli dotychczas nie mieliśmy większej styczności ze światem muzyki. Oczywiście, możemy też zdecydować się na lekcje, prowadzone przez doświadczonego nauczyciela muzyki. Są one nieco bardziej kosztownym rozwiązaniem, jednak dobrze sprawdzają się zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Tutaj bowiem samodzielna nauka może nie przynieść oczekiwanych efektów. Lekcje zwykle odbywają się raz w tygodniu, jednak musimy pamiętać, aby ćwiczyć również w domowym zaciszu, praktykując to, czego nauczyliśmy się podczas zajęć. Pamiętajmy, że nauka gry na gitarze ma być przede wszystkim przyjemnością. Nie nastawiajmy się na wyniki, nie ustalajmy terminów, w jakich musimy nabyć konkretne umiejętności. Tego typu działanie tylko zniechęci nas do dalszej pracy, a my stracimy całą radość z gry. Do nauki warto podejść profesjonalnie, jednak bez zbędnego obciążenia, nic sobie nie narzucając. Dotyczy to zwłaszcza osób, które uczą się grać z pasji, a nie z chęci zrobienia kariery czy wykorzystania tej umiejętności w życiu zawodowym.
Polecamy zobaczyć
-
Na trening i do pracy
Gdy nadchodzi jesień, a wkrótce i zima szukamy odpowiedniej odzieży, dzięki której zadbamy o własne…
-
Jaka gładź szpachlowa na farbę?
Jaka gładź szpachlowa na farbę? W wyniku użytkowania pomieszczeń, niejednokrotnie dochodzi do zabrudzenia ścian. Niektóre…
-
Co założyć na wieczór kawalerski?
Co założyć na wieczór kawalerski? W dzisiejszych czasach mężczyźni przywiązują do swojego wyglądu ogromną wagę.…
-
Co zabrać na masaż do spa
Co zabrać na masaż do spa - masaże, kąpiele relaksacyjne oraz zabiegi odnowy biologicznej to…
-
Sprawdzone sposoby na tanie zakupy w internecie
Zakupy przestały być domeną płci pięknej. Od momentu rozwoju internetu, również panowie doskonale odnaleźli się…