Dezynfekcja cążek
Dezynfekcja cążek – dbanie o higienę to jeden z podstawowych obowiązków właścicieli i pracowników salonów kosmetycznych i podologicznych. Chodzi tutaj nie tylko o zapewnienie odpowiednich warunków do wykonywania usług, lecz również o dezynfekcję sprzętu, na którym się pracuje. Jak w odpowiedni sposób zdezynfekować cążki, tak aby były one bezpieczne dla kolejnych pacjentów?
Dlaczego dezynfekcja cążek jest tak istotna?
Na kursach podologicznych czy kosmetycznych instruktorzy zwracają uwagę przede wszystkim na kwestie związane z higieną, a zwłaszcza na dezynfekcję narzędzi. Dlaczego jest to tak ważny temat? Większość osób uważa, że używanie niezdezynfekowanych narzędzi wiąże się z ryzykiem zakażenia grzybicą, niemniej jednak jest to tylko jedno z niebezpieczeństw. W rzeczywistości wystarczy mała kropelka krwi i poraniona skóra, aby doszło do zakażenia wirusem HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Obie to choroby są nieuleczalne, a życie z nimi jest niezwykle trudne. Zagrożeniem są również różnego rodzaju wirusy, które przenoszą się na przykład na cążkach. To właśnie dlatego stosowanie niezdezynfekowanego sprzętu jest niedopuszczalne w salonach czy to kosmetycznych, czy podologicznych. Powinniśmy pamiętać, że jeśli we własnym zakresie posługujemy się tego typu narzędziem, to również będziemy musieli zadbać o jego odpowiednią dezynfekcję. W tym przypadku istnieje znikome ryzyko zakażenia groźnymi chorobami, jednak na niezdezynfekowanych cążkach gromadzą się liczne bakterie, wirusy oraz grzyby, które w łatwy sposób mogą przedostać się do naszego organizmu.
Jak wygląda proces dezynfekowania cążek w salonie podologicznym?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty do dezynfekcji. Ich użycie nie stanowi większego problemu – wystarczy spryskać nimi przedmiot i gotowe. Niemniej jednak w salonach kosmetycznych nie możemy stosować półśrodków. Zwykłe żele czy aerozole dezynfekujące poradzą sobie tylko z niektórymi zanieczyszczeniami. Nie usuną jednak tych, które znajdują się w zakamarkach narzędzi. Dlatego też każdy salon kosmetyczny bądź podologiczny musi być wyposażony w specjalistyczną myjkę ultradźwiękową. Służy ona do dezynfekcji cążek i innych elementów metalowych. Aby użyć myjki, musimy posłużyć się przygotowanym wcześniej roztworem. Sposób jego przygotowania zawsze podany jest przez producenta – ważne, aby ściśle przestrzegać wyznaczonych zasad. Sama dezynfekcja to jednak nie wszystko. Cążki musimy jest odpowiednio wysterylizować. W tym celu posługujemy się autoklawem, w którym panuje bardzo wysoka temperatura. Pomocna jest również para wodna, dzięki której można dokładnie doczyścić narzędzia. W niektórych salonach specjaliści posługują się sterylizatorami kulkowymi, jednak klienci powinni mieć świadomość, że nie spełniają one surowych norm. W efekcie okazuje się, że pomimo ich użycia, narzędzia wciąż nie zostały odpowiednio wysterylizowane.
Sterylizacja cążek – co powinien wiedzieć pacjent gabinetu podologicznego?
Sterylizacja cążek czy innych narzędzi nie odbywa się w obecności pacjenta. Wręcz przeciwnie – dopiero po skończonej pracy podolog przystępuje do oczyszczania sprzętu. Dlatego też pacjenci często nie wiedzą, czy narzędzia zostały odpowiednio zdezynfekowane, a więc czy są dla nich bezpieczne. Wizyta odbywa się więc na zasadzie pełnego zaufania do podologa. Niemniej jednak nie musimy wierzyć na słowo, że narzędzia są gotowe do pracy. Każdy pacjent może poprosić o przedstawienie sposobu, w jaki dezynfekowane są cążki w konkretnym salonie. Podolog powinien pokazać urządzenia, jakimi posiłkuje się na co dzień. Już sama obecność myjki ultradźwiękowej czy autoklawu daje pacjentom większy spokój i pewność, że usługa świadczona jest w sposób prawidłowy. Natomiast w przypadku, gdy podolog odmawia pacjentowi prezentacji sprzętu do sterylizacji, warto poszukać innego gabinetu.
Jak wygląda sterylizacja cążek w domowych warunkach?
Myjka ultradźwiękowa czy autoklaw to specjalistyczne, drogie sprzęty. Nic więc dziwnego, że znajdziemy je wyłącznie w dobrych salonach kosmetycznych bądź podologicznych, natomiast w domowych warunkach musimy radzić sobie w nieco inny sposób. Jeśli wykonujemy zabiegi cążkami wyłącznie na swoich stopach bądź dłoniach, to wystarczy za każdym razem wyparzyć narzędzie. Możemy także posiłkować się specjalistycznym sprayem do dezynfekcji, który zabija grzyby, bakterie i wirusy. Pamiętajmy, aby doczyszczać nie tylko widoczne powierzchnie, ale również zakamarki. Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy zrobić manicure czy pedicure innej osobie. W takim przypadku stosowanie tradycyjnych metod dezynfekcji okazuje się niewystarczające. Niemniej jednak zamiast kupować drogi sprzęt, możemy zakupić nowe cążki, które będą przeznaczone wyłącznie dla konkretnej osoby. Jednocześnie pamiętajmy, aby dezynfekować je w odpowiedni sposób. To pozwoli nam zachować higienę i zadbać w lepszy sposób o bezpieczeństwo. Nigdy nie bagatelizujmy tych kwestii, gdyż w przeciwnym razie nawet prosty zabieg może okazać się niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Polecamy zobaczyć
-
Dlaczego tak wiele osób decyduje się na psychoterapię?
Dlaczego tak wiele osób decyduje się na psychoterapię? Żyjemy w czasach, w których praktycznie każdy…
-
Skąd się bierze alkoholizm?
Alkoholizm, znany również jako zaburzenie związane z używaniem alkoholu, to chroniczna choroba charakteryzująca się niezdolnością…
-
Na trening i do pracy
Gdy nadchodzi jesień, a wkrótce i zima szukamy odpowiedniej odzieży, dzięki której zadbamy o własne…
-
Przyczyny zapadania się kostki brukowej
Przyczyny zapadania się kostki brukowej, która niewątpliwie króluje w podwórkowych aranżacjach. Charakteryzuje się ona wysoką…
-
Popularność medycyny estetycznej
Popularność medycyny estetycznej: każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na tym,…