Skąd się bierze alkoholizm?
Zdrowie

Skąd się bierze alkoholizm?

Skąd się bierze alkoholizm? Alkoholizm to choroba, która diagnozowana jest u osób w każdym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Niestety, leczenie alkoholizmu jest czasochłonne i nie daje stuprocentowej gwarancji, że chory nigdy nie wróci do picia. Skąd się bierze alkoholizm i dlaczego coraz częściej w niego popadamy?

Problemy w domu, w rodzinie, w pracy

GDY POJAWI SIĘ W RODZINIE ALKOHOLIZM GDZIE LECZYĆ OSOBĘ UZALEŻNIONĄ?Nie jest tajemnicą, że alkoholizm https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/ ma swoje źródło w różnorakich problemach. Dotykają nas one w domu, w pracy czy też w rodzinie. Najczęściej powodem, dla którego sięgamy po alkohol, jest chęć odreagowania. Nadmierny stres czy zdenerwowanie to często przyczyny początków problemów z alkoholem. Zwykle zaczyna się niewinnie – od jednego czy dwóch kieliszków dziennie. Alkoholik wcale nie musi sięgać po mocne trunki. Czasami wystarczy wino czy piwo spożywane w nadmiarze. Oczywiście wypicie nawet większej ilości alkoholu jednorazowo nie świadczy jeszcze o problemie. Warto zwrócić uwagę na to, w jakim celu sięgamy po alkohol. Zazwyczaj u alkoholików jest to właśnie chęć zredukowania stresu i pozbycia się negatywnych emocji. Upojenie alkoholowe to stan, który pozwala nieco zamknąć się na rzeczywistość. Dzięki temu możemy je na chwilę od siebie odsunąć i o nich zapomnieć. Specjaliści od leczenia uzależnień alkoholowych https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ mówią jednak, że takie zachowanie jest raczej topieniem problemów, które i tak w końcu wypływają na powierzchnię. Alkoholik szybko zauważa, że wypity trunek daje mu ukojenie. Jest to więc swego rodzaju ucieczka, ponieważ zamiast stawiać czoła problemom, uciekamy od nich. Zależność nastroju od ilości wypitego alkoholu sprawia, że osoba chora zaczyna sięgać po niego coraz częściej. Niestety, jest to błędne koło, które prowadzi do uzależnienia. Zaczyna się niewinnie, jednak może skończyć tragicznie. Leczenie uzależnień od alkoholu skierowane jest bowiem nawet do osób, które nie upijają się “na umów”, a jedynie próbują zagłuszyć negatywne emocje kieliszkiem wina czy wódki. Od tego zazwyczaj się zaczyna. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ilu alkoholików żyje wśród nas. Nie zawsze są to osoby, które piją niemal bez przerwy. Zazwyczaj alkoholicy pracują, mają omy i rodziny. Czasami nawet są zatrudnieni na bardzo odpowiedzialnych stanowiskach.

Problem alkoholowy u nastolatków

Coraz więcej pacjentów ośrodków terapii uzależnień alkoholowych to osoby, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia bądź wiek pełnoletni osiągnęły niedawno. Powstaje pytanie, skąd uzależnienie bierze się u tak młodych osób? Powodem jest zazwyczaj niestabilna sytuacja życiowa, którą często nastolatkom fundują rodzice. W ich przypadku alkohol również jest ucieczką, jednak rzadko od problemów w szkole czy w pracy. Najczęściej powodem uzależnienia jest właśnie sytuacja w rodzinie. Dlaczego? Otóż rodzice często uważają, że młodzi ludzie doskonale potrafią poradzić sobie z życiem. Są w końcu nastolatkami, chcą być traktowani jak dorośli, więc niech biorą odpowiedzialność i żyją po swojemu. Dzisiejszy świat im tego nie ułatwia. Leczenie uzależnień od alkoholu i narkotyków może dotyczyć nawet piętnastolatków, którzy popadli w nałóg, gdyż wpadli w tak zwane złe towarzystwo. Paradoksalnie w sidła uzależnienia wpadają często dzieci z dobrych domów, w których nie brakuje pieniędzy i luksusów. Brakuje jednak rozmowy, czasu spędzonego razem i miłości. Nastolatek, szukając akceptacji, szuka jej w alkoholu. Co gorsza, większość imprez dla nastolatków jest suto zakrapiana. Nastolatek, który może oderwać się dzięki alkoholowi, będzie po niego sięgał częściej.

Powód alkoholizmu a leczenie

Ośrodki leczenia alkoholizmu przyjmują wszystkich chorych, bez względu na to, z jakiego powodu wpadli oni w nawyk. Skuteczna terapia alkoholowa polega jednak na leczeniu przyczyny, a nie samych skutków. Stąd też jej rodzaj i częstotliwość często zależy właśnie od tego, dlaczego konkretna osoba zaczęła pić. Przymusowa terapia alkoholowa jest wdrażana tylko wtedy, gdy alkoholik stanowi zagrożenie dla samego siebie lub otoczenia. Najczęściej jednak samemu trzeba zgłosić się na leczenie. Psychoterapia alkoholowa polega przede wszystkim na znalezieniu źródła problemu. Najczęściej okazują się nim właśnie problemy rodzinne czy w pracy. Czasami jednak, zwykle w przypadku nastolatków, możemy mieć do czynienia również z chęcią zaimponowania rówieśnikom. Alkoholik bardzo często sam doskonale zdaje sobie sprawę z przyczyny problemu. Niestety, alkoholicy zwykle muszą udać się na odwyk alkoholowy prywatnie. Powodem jest jego większa skuteczność i dostępność niemalże od zaraz. Czasami alkoholik w ramach terapii zmuszony jest nawet zmienić miejsce zamieszkania czy pracę. Pozostawanie w środowisku, w którym zrodził się problem, nie jest sprzymierzeńcem leczenia. Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę, gdy ktoś wokół nas zaczyna nadużywać alkoholu? Przede wszystkim poszukajmy przyczyn takiej sytuacji i oferujemy realną pomoc. Konieczna będzie również terapia, jednak alkoholik bez pomocy osób życzliwych często nie jest w stanie sam poradzić sobie z nałogiem.