Fizjoterapia Szczecin
Fizjoterapia Szczecin: Jeszcze nie tak dawno fizjoterapeutą mogła zostać osoba po odbyciu weekendowego kursu masażu. Te czasy oczywiście już minęły, gdyż wyłącznie wykwalifikowani specjaliści wiedzą, w jaki sposób przywracać zdolności ruchowe pacjentów i jak im pomagać. Usprawnienie po obytych urazach odbywa się dzisiaj w szpitalach, przy łóżku osoby chorej (masaż, nauka chodu, pionizacja). Później rehabilitację kontynuuje się w rehabilitacyjnym szpitalu, przychodni rehabilitacyjnej, sanatorium albo w gabinecie fizjoterapeuty, nierzadko również w domu samego pacjenta.
Fizjoterapeuta – kim właściwie jest?
Fizjoterapeuta jest osobą posiadającą medyczne wykształcenie, która przy pomocy właściwej gimnastyki, jak i fizykoterapeutycznych zabiegów, może przywrócić sprawność ruchową danego pacjenta, złagodzić bólowe dolegliwości, jak i zwiększyć fizyczną sprawność organizmu.
Wśród zabiegów stosowanych przez fizjoterapeutów, nie tylko tych przyjmujących na terenie Szczecina, należy wymienić:
- pole elektromagnetyczne,
- ultrasonoterapię,
- laseroterapię,
- ciepłolecznictwo,
- światłolecznictwo,
- lecznicze kąpiele,
- gimnastykę leczniczą,
- masaże.
Fizjoterapia obejmować może różnorodne sposoby leczenia, zależnie od konkretnych kłopotów danego pacjenta. Niektóre z przykładów technik używanych w pracy fizjoterapeutów, to:
- kinesio taping,
- ultradźwięki,
- terapia ciepłem oraz krioterapia,
- elektroterapia,
- terapeutyczny masaż,
- ćwiczenia zakresu ruchu (hydroterapia, pływanie oraz lecznicza gimnastyka).
Wizyta u fizjoterapeuty – kto powinien nią być zainteresowany?
Wybraniem się do fizjoterapeuty, powinny być zainteresowane przede wszystkim osoby mające dolegliwości związane z:
- układem neurologicznym – na przykład po przebytym udarze,
- układem sercowo-naczyniowym – między innymi ze schorzeniami serca, po zawale serca,
- układem oddechowym – między innymi z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, mukowiscydozą,
- układem szkieletowo-mięśniowo-nerwowym – w tym z zapaleniem stawów, bólami pleców, zaburzeniami mającymi związek z urazami sportowymi oraz urazami kręgosłupa szyjnego.
Także osoby kontuzjowane, cierpiące na zawroty głowy czy utratę równowagi (tak zwana przedsionkowa rehabilitacja), jak i mające kłopoty z trzymaniem moczu, winny skorzystać z fizykoterapeutycznych zabiegów.
Jaka jest różnica pomiędzy rehabilitacją a fizjoterapią?
Te dwa pojęcia używane są ze sobą nierzadko zamiennie. Okazuje się, jednakże, iż fizjoterapia stanowi składową część rehabilitacji, która obejmuje swoim zasięgiem dużo szerszy zakres medycznych działań. W przypadku rehabilitacji, możemy wyróżnić:
- rehabilitację społeczną – polega ona na integrowaniu ze sobą niepełnosprawnych osób w społeczeństwie (w tym między innymi kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania w rodzinie, grupie zawodowej, rówieśniczej, jak i złagodzenie społecznych barier – ekonomicznych i edukacyjnych),
- rehabilitację zawodową – ma przygotować niepełnosprawnych do wykonywania zawodowej pracy,
- rehabilitację medyczną – ma ona za zadanie przywracać niepełnosprawnych do zwykłego społecznego życia albo stwarzać im warunki do zwykłego funkcjonowania.
Prewencja w rehabilitacji – na czym polega?
To wizyta osoby będącej rehabilitantem, kiedy dopiero coś zaczęło nas niepokoić, pobolewać, niezajadanie bólu tabletkami, nieprzeczekiwanie, niekorzystanie z nieprofesjonalnych i przypadkowych porad. Czy jest coś w obrębie naszego kręgosłupa co mocno nam dokucza? Czy odczuwamy dyskomfort chodząc, stojąc, siedząc? Czy czujemy ból kręgosłupa po obudzeniu? Czy jakieś dolegliwości w obrębie kręgosłupa pojawiają się podczas spania? Jak czuje się nasz krzyż, barki oraz szyja po następnym dniu w pracy? A może cierpimy na powtarzające się bóle głowy i nikt nie jest w stanie ich zdiagnozować?
Wizyta u fizjoterapeuty – jaki jest jej koszt?
Jeżeli dany lekarz stwierdzi, iż u pacjenta konieczna będzie fizjoterapia, NFZ na podstawie odpowiedniego skierowania zrefunduje wybrane zabiegi i w tej sytuacji leczenie będzie całkowicie bezpłatne. W wypadku prywatnego procesu leczenia, koszty mogą się przedstawiać następująco:
- lekarska konsultacja z wypisaniem recepty – 150 złotych,
- izometryczny masaż – 78 złotych,
- fizjoterapeuta dziecięcy – 135 złotych,
- biochemiczne stymulowanie mięśni – 155 złotych.
Dobry fizjoterapeuta – jak dokonać jego wyboru?
Żeby dokonać wyboru właściwego fizjoterapeuty, najlepiej będzie poznać opinie innych pacjentów. Za każdym razem powinno się skorzystać z usług tego fizjoterapeuty, który wpisany został na listę krajowej izby fizjoterapeutycznej, gdyż zabiegi przeprowadzane przez osoby, które nie mają szerokiego zakresu medycznej wiedzy, ani także uprawnień do wykonywania takiego zawodu, mogą być groźne dla naszego zdrowia, a nawet i przyczyniać się do nieodwracalnych zmian w organizmie, na przykład paraliżu.
Członkami KIF, są nie tylko fizjoterapeuci powiązani z NFZ, ale i osoby wykonujące ten zawód poza systemem gwarantowanych świadczeń. Warto poddać sprawdzeniu tytuł naukowy, stopień, uprawnienia, jak i zawodowe doświadczenie wybranego przez nas specjalisty w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów, który udostępniany jest dla każdego zainteresowanego.
Polecamy zobaczyć
-
Deweloper Szczecin
Deweloper Szczecin to gwarant wysokiej jakości - kluczem do jakości i sukcesu, jaki można zdobyć…
-
Szczecin warsztat samochodowy
Każdy kierowca marzy o tym, aby znaleźć możliwie najlepszych specjalistów, którzy zajmą się naszymi kosztownymi…
-
Na trening i do pracy
Gdy nadchodzi jesień, a wkrótce i zima szukamy odpowiedniej odzieży, dzięki której zadbamy o własne…
-
Jak myć rolety?
Jak myć rolety? Gdy podejmujemy decyzję o zakupie nowych rolet zewnętrznych lub wewnętrznych, często w…
-
Skąd się bierze alkoholizm?
Alkoholizm, znany również jako zaburzenie związane z używaniem alkoholu, to chroniczna choroba charakteryzująca się niezdolnością…