Budowa domu: co powinieneś wiedzieć
Budowa domu: co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem? Budowa domu to bardzo szeroki temat. Ten obszar wiedzy jest dość złożony, ponieważ jako całość jest procesem wieloetapowym. Co najważniejsze, wszystkie wydarzenia są dobrze wcześniej przygotowane. Im bardziej profesjonalnie zaplanujesz całą inwestycję, tym większe są szanse, że budowa domu nie spowoduje wielu niepotrzebnych zmartwień i przykrych niespodzianek.
Co muszę wiedzieć przed rozpoczęciem pracy? Jak znaleźć dobrego kierownika budowy? Jak prawidłowo zorganizować plac budowy? Co warto wiedzieć o systemie ekonomicznym i delegacyjnym? Powyższe pytania to tylko niektóre z obaw inwestorów. Właściwe zrozumienie branży budowlanej jest niezbędne. Dzięki niemu można uniknąć wielu problemów i trudności.
Gdzie zaczyna się budowa domu?
Wiele osób uważa, że przedsięwzięcie jakim jest budowa eko-domu zaczyna się od zakupu projektu nieruchomości. To jest podstawowy błąd. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to kupić kawałek ziemi. Warto wiedzieć, że przed podjęciem decyzji o konkretnych opcjach warto zbadać stan prawny danej działki. Powinieneś także znać stan właściwości i opcje podłączania mediów. Warto zapytać o ich przybliżoną cenę, gdyż zdarza się, że koszty mediów są wyższe niż koszt zakupu.
Kolejnym, ważnym krokiem jest przystąpienie do analizy planu zagospodarowania przestrzennego. To właśnie ten etap jest podstawą do określenia kształtu i innych cech nieruchomości, która ma powstać na danym terenie. Warto wspomnieć, że w projektach zagospodarowania przestrzeni kosmicznej obowiązują tylko bardzo ogólne wytyczne. Może jednak nałożyć wiele ograniczeń na budowniczych. Najczęściej dotyczą one rodzaju dachówki, kształtu budynku oraz maksymalnej liczby kondygnacji.
Dopiero po tych dwóch etapach można przystąpić do wyboru projektu domu. Jego zakup będzie podstawą wszystkich kolejnych zabiegów. Możesz wybierać spośród gotowych opcji katalogowych lub spróbować zatrudnić architekta i stworzyć osobny projekt.
Budowa domów jednorodzinnych daje szerokie możliwości. Tworząc projekt warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak kształt dachu oraz kubatura domu. Pamiętaj, im bardziej złożony projekt, tym droższe będzie jego zbudowanie.
Systemy robót budowlanych – co warto wiedzieć?
Budowa domu to złożony proces, a inwestorzy mają wiele do żonglowania. Jednym z nich jest decyzja o wyborze systemu inżynierii budowlanej. Następnie są dwie opcje:
- System ekonomiczny determinujący udział inwestorów w budownictwie. Zobowiązywał go do wykonywania prostych prac budowlanych oraz był odpowiedzialny za zakup niezbędnych materiałów i zatrudnienie fachowców. Taki system inżynierii budowlanej pozwala odczuć realne korzyści z jego udziału.
- System prowizyjny, który zakłada podpisanie odpowiedniej umowy z firmą budowlaną. Na tej podstawie zobowiązana jest przeprowadzić wszystkie etapy budowy domu. Jedynym obowiązkiem inwestora jest więc wypłacenie jej odszkodowania w ustalonym z góry terminie.
Wybór kierownika budowy – informacje praktyczne
Budowa domu zawsze wymaga kierownika. Nie ma absolutnie żadnych wyjątków od tej reguły. Kierownik budowy to doświadczony fachowiec w swojej branży. Powinien posiadać wszelkie niezbędne licencje na prowadzenie działalności. Jest na budowie od momentu wylania fundamentów do momentu przekazania budynku właścicielowi.
Do najważniejszych zadań menedżera należą:
- dbać o bezpieczeństwo robót budowlanych;
- zapewnienie jakości jego wykonania i zgodności z projektem domu z bali;
- konsultacje z architektem;
- organizacja dostawy materiałów.
Wybierając kierownika budowy warto kierować się co najmniej kilkoma cytatami. Można w tym celu skorzystać z dostępnej bazy renomowanych kontrahentów.
Inwestorzy uczestniczą w budowie
Zadaniem inwestora jest przede wszystkim użyczenie kontrahentowi majątku znajdującego się w jego portfelu. Zatrudniony przez niego kierownik budowy czuwa nad prawidłowym przebiegiem wszystkich robót budowlanych. Należy jednak pamiętać, że ważne jest dbanie o własne interesy. Z każdym pracownikiem powinna być podpisana umowa. Wszystko trzeba przelać na papier, bo gwarancje ustne mają moc prawną, ale ewentualne roszczenia stają się bardzo trudne. W przypadku braku umowy, jeśli wykonawca popełni poważny błąd, inwestor wydłuży drogę do ubiegania się o odszkodowanie.
Ponadto ww. umowy zawierały również informacje o terminach rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych. Obowiązek ten daje inwestorom prawo dochodzenia swoich roszczeń w przypadku istotnej zmiany terminu.
Pamiętajmy, że nawet jeśli zdecydujemy się na budowę domu na zlecenie i wynajęcie firmy budowlanej, to i tak musimy uważać na własne bezpieczeństwo.
Polecamy zobaczyć
-
Zarządzanie nieruchomościami - Co warto wiedzieć?
Zarządzanie nieruchomościami - Co warto wiedzieć? Zazwyczaj w pewnym stopniu interesuje się rynkiem nieruchomości. Odgrywa…
-
Wczasy za granicą - co warto wiedzieć?
Wczasy za granicą - co warto wiedzieć? Obecnie podróżowanie po świecie jest stosunkowo niedrogie i…
-
Montaż instalacji fotowoltaicznej w domu
Montaż instalacji fotowoltaicznej w domu to sposób na zaoszczędzenie ogromnych pieniędzy, a dodatkowo pozwala na…
-
Co robi witamina C
Co robi witamina C - ponieważ przeziębienia są często wywoływane przez jeden z tych wirusów…
-
Co założyć na wieczór kawalerski?
Co założyć na wieczór kawalerski? W dzisiejszych czasach mężczyźni przywiązują do swojego wyglądu ogromną wagę.…