Autolawety – wskazówki i porady
Autolawety – wskazówki i porady: kiedy spotka nas stłuczka lub awaria naszego auta, lub chcemy sprowadzić nasz samochód z zagranicy, ratunkiem i często wybieranym rozwiązaniem są autolawety. Wynajem autolawety jest możliwy dzięki usługom świadczonym przez liczne firmy na rynku, które profesjonalnie zajmują się holowaniem samochodów.
Wynajem autolawety – koszt usługi
Na rynku istnieje wiele firm, które oferują wynajem autolawety w różnych cenach uzależnionych od okres wynajmu – kilka dni, godzin, tygodni lub miesięcy, oraz od tego, czy wynajmujemy autolawetę razem z kierowcą czy nie. Koszt wynajmu uzależniony jest także od ładowności, wyposażenia i rejonu kraju. Ceny za wynajem autolawety na dobę wahają się między 100, a 350 złotych. W większości przypadków przed wynajmem jesteśmy zobowiązani na wpłatę kaucji w wysokości średnio 1000 złotych. Przed wynajmem warto porównać ceny różnych firm, które bardzo często są udostępnione na portalach internetowych wypożyczalni. Dla stałych klientów firmy przygotowują specjalne rabaty lub programy lojalnościowe – w przypadku kiedy wynajmujący nie proponuje takiego rozwiązania, zawsze możemy spróbować wynegocjować korzystniejszą cenę. Wybierajmy firmy, które świadczą swoje usługi całodobowo – kolizja dorogowa lub awaria jest zdarzeniem losowym – nigdy nie wiemy, kiedy może się nam przytrafić.
Wymagane uprawnienia
Jeśli zdecydujemy się na wynajem autolawety bez usługi kierowcy, musimy się upewnić, że sami spełniamy określone wymagania. Pojazd tego typu może być prowadzony przez osobę posiadającą prawo jazdy kategorii B, jeśli liczba znajdujących się na nim samochodów nie jest większa niż jeden. Całkowita masa pojazdu (DMC) nie może przekraczać 3,5 tony. Powyżej tej wagi wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii C. W przypadku wynajmu lawety kierowca musi być w posiadaniu prawo jazdy kategorii B + E. Ważną informacją jest, że często firmy wynajmujące zastrzegają sobie wynajem autolawet tylko tym kierowcom, którzy ukończyli 25. rok życia i posiadają prawo jazdy od co najmniej 3 lat. Pamiętajmy, że niespełnienie wymaganych wymogów skutkuje podczas kontroli zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i wystawianiem mandatów karnych.
Zanim przyjmiemy wypożyczony pojazd konieczne jest skrupulatne uzupełnienie protokołu przekazania przejazdu, w którym należy uwzględnić wszystkie usterki i zadrapania, tak, aby przy oddawaniu pojazdu nie być pociągniętym do odpowiedzialności opłacenia uszkodzeń. Dodatkowo, zwróćmy uwagę na przegląd techniczny. Sprawdźmy ogumienie, stan liny i działanie wciągarki. Każda dobra wypożyczalnia powinna mieć w swojej ofercie tylko sprawdzone i nieuszkodzone pojazdy, które posiadają ważne wszystkie dokumenty na okres wypożyczenia + dodatkowy miesiąc.
Jak zamocować autolawetę?
Przed zamocowaniem samochodu należy zastosować kilka zasad, które pomogą w poprawnym i bezpiecznym przygotowaniu pojazdu do holowania. W pierwszej kolejności pamiętajmy o równomiernym rozłożeniu ładunku. Powoli wprowadzamy holowany samochód, zapewniając mu stabilną pozycję. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych sytuacji, takich jak przechylenie lub zsunięcie się pojazdu lub zderzenia się samochodu z częścią kokpitu. Najeżdżamy samochodem w ten sposób, aby najcięższa oś samochodu znajdowała się na środku ładunkowej przestrzeni. Stosujmy profesjonalne pasy, zaczepiając je o wszystkie koła. Zatrzaśnij dołączone do nich klamry, które pełnią funkcję zabezpieczenia samochodu, a następnie przywiąż dookoła pasów. Konieczne upewnij się, że klamry są dopięte – poluzowanie lub wypięcie się ładunku może mieć tragiczne skutki.
Lawety, a autolawety
Laweta i autolaweta nie jest pojęciem tożsamym i należy je rozróżniać. Tradycyjna laweta nie jest integralną częścią samochodu. Jest to jedynie przyczepa, która służy do transportowania samochodów, sprzętów, mebli lub motocykli i może zostać zamontowana do każdego pojazdu. Autolaweta natomiast to kompleksowe połączenie kokpitu sterującego i lawety. Jeśli zależy nam na maksymalnej zwrotności samochodu, małego ryzyka zarysowań lakieru i otarć, lepszym rozwiązaniem będzie wynajem autolawety. Wynajem autolawety jest także o wiele tańszy ze względu na niższe spalanie. Transportowanie pojazdu z doczepioną lawetą prowadzi do wyższego spalania paliwa pojazdu ciągnącego.
Sprowadź samochód zza granicy
Mimo iż stosowanie holowania samochodu kojarzy nam się z kolizją lub awarią, znacznie częściej autolawety wykorzystywane są do sprowadzania samochodów z zagranicy. Bardzo często osoby prywatne lub handlarze kupują za granicą samochody powypadkowe, które są niesprawne do jazdy. Podobnie w przypadku samochodów z zepsutym silnikiem bądź innymi podzespołami. Bardzo opłacalne jest przetransportowanie za pomocą autolawety samochodu z zagranicy (np. z Niemiec) i naprawa w Polsce, która jest tańsza i bardziej opłacalna. Często samochody sprowadzane spoza granic kraju są całkowicie sprawne, jednak aby móc prowadzić taki pojazd należy wykupić tablice rejestracyjne i ubezpieczenie – w takim przypadku holowanie autolawetą również jest tańsze.
Polecamy zobaczyć
-
Skąd się bierze alkoholizm?
Alkoholizm, znany również jako zaburzenie związane z używaniem alkoholu, to chroniczna choroba charakteryzująca się niezdolnością…
-
Przyczyny zapadania się kostki brukowej
Przyczyny zapadania się kostki brukowej, która niewątpliwie króluje w podwórkowych aranżacjach. Charakteryzuje się ona wysoką…
-
Kiedy powinniśmy zgłosić się do okulisty?
Kiedy powinniśmy zgłosić się do okulisty? Każdy zawód medyczny, który związany jest z diagnostyką i…
-
Czym jest pamięć RAM i do czego służy?
Czym jest pamięć RAM i do czego służy? Jednym z najważniejszych elementów decydujących o tym,…
-
Jaka jest cena postawienia hali z konstrukcji stalowej?
Jaka jest cena postawienia hali z konstrukcji stalowej? Czy planujesz nową inwestycję? Czy prowadzisz działalność…