Koszty wentylacji mechanicznej oraz czy warto skorzystać z tego rozwiązania?
Koszty wentylacji mechanicznej oraz czy warto skorzystać z tego rozwiązania? Wentylacja grawitacyjna stosowana była od wieków i sprowadza się do bardzo łatwych założeń. Oczywiście wraz z upływającym czasem dochodziło do przekształcania samej formy i obecnie sprowadza się ona przede wszystkim do wykorzystania kanałów wentylacyjnych. Sama łatwość działania oraz brak potrzeby stosowania zewnętrznego dostarczania energii jest z pewnością zaletą tej formy. Nie zmienia to jednak faktu, że wentylacja mechaniczna jest nowocześniejszą i skuteczniejszą technologią.
Prowadzi to do uzyskania wielu korzyści, spośród których najwięcej uwagi sprowadza się do względów finansowych. Z pewnością nie jest to jednak jedyna perspektywa, ponieważ prowadzi to do nadmiernego uproszczenia. Montaż rekuperacji jest wartościowy, ale jednak najlepiej przedstawiać to w zestawieniu zysków do strat. Istnieją perspektywy, w których wentylacja grawitacyjna okazuje się skuteczniejsza (np. przykład częstego braku dostawy prądu). Nie zmienia to faktu, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest pełnowartościową technologią i warto zainwestować w tę formę. Ile ona jednak kosztuje?
Koszt początkowy
Najczęściej w pierwszej kolejności kierujemy swój wzrok w kierunku właśnie kosztów inwestycji. Z tej perspektywy te przykładowo 20000 złotych może okazać się nadmiarowe i niepotrzebne. Oczywiście istnieją sytuacje, w których jest to dla nas zbyt duża inwestycja i nie chcemy kierować swojego kapitału w stronę późniejszych zysków ekonomicznych oraz dodatkowego budowania komfortu mieszkańców. Jest to oczywiście całkowicie zrozumiałe. Warto jednak przeanalizować wentylację mechaniczną z rekuperacją dokładniej. Przede wszystkim koszt takiego systemu w przypadku domu jednorodzinnego mieści się w przedziale od 20000 do 25000 złotych. W szerszej perspektywie najczęściej podawane są kwoty od 17000 do 35000 złotych i rzeczywiście są one bliskie temu, co ma miejsce w rzeczywistości. Pamiętajmy jednak, że jest to system, który stosunkowo rzadko ulega awarii, a korzyści, które uzyskujemy, są pewne. W dodatku sam rekuperator jest nowoczesnym urządzeniem, którego wyprodukowanie nie może być zbyt tanie, ponieważ to doprowadziłoby do oszczędności na jakości. W przypadku wentylacji nie ma miejsca na tego typu machinacje. Ponadto konieczne jest wykonanie całego systemu przewodów. Przestawiona kwota jest już całością inwestycji, a więc również robocizną w związku z instalacją rekuperacji.
Jakie oszczędności daje nam ten system?
Od razu warto zrozumieć, skąd w ogóle pojawiają się oszczędności. Przede wszystkim ogrzewanie domu jednorodzinnego będzie tańsze, jeśli będzie występowała mniejsza różnica temperatur pomiędzy początkową a końcową. To jest oczywiste, ponieważ oznacza ograniczenie zużycia źródła energii. Te mogą być jednak różne. Czasem będzie to węgiel kamienny, czasem gaz, a w innych sytuacjach prąd. Ten może być jednak wykorzystany pośrednio poprzez instalację pompy ciepła lub przez bezpośrednie ogrzewanie. Oszczędności będą bardzo silnie zależeć od tej formy. W tym ostatnim wariancie najszybciej zobaczymy korzyści z zastosowania tego systemu.
Ile kosztuje eksploatacja?
Eksploatacja kosztuje nieproporcjonalnie mało w stosunku do zysków. Przede wszystkim sprowadza się do wykorzystania energii elektrycznej oraz zastosowania filtrów. Najczęściej jest to około 1600 zł w skali roku. Największa część pochodzi z samego prądu, ale również filtry nie są bez znaczenia. Ta pierwsza energia jest wykorzystywana do napędzania samego systemu i bez niego wentylacja mechaniczna nie może funkcjonować prawidłowo. Ostatecznie okres zwrotu najczęściej sprowadza się do okresu od 8 do 10 lat, ale można również przedstawić go w szerszej skali od 6 do 12 lat. Oczywiście wiele zależy w tym przypadku od czynników zewnętrznych. Po pierwsze zależy to od kosztów pozyskiwania energii. Po drugie zależy to od zapotrzebowania budynku na ciepło. Ogólnie przyjmuje się, że im szczelniejszy jest budynek, tym bardziej warto stosować wentylację mechaniczną. Po trzecie wiele wynika również z samego urządzenia. Przede wszystkim jest to kwestia samej efektywności całego systemu. Ostatecznie czasem warto zapłacić więcej za wymiennik ciepła, który będzie cechował się wyższą sprawności. Będzie on przejmował więcej energii od powietrza, które i tak traktowane jest jak odpad i zostanie wyprowadzone na zewnątrz.
Ogólnie o aspekcie finansowym rekuperacji
Ostatecznie cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie wydaje się wysoka w stosunku do zalet, które reprezentuje ta technologia. To nie oznacza, że będzie to najlepszy wybór w każdej sytuacji. Nie jest to oczywiste i należy to skonfrontować z konkretną sytuacją. Z tego powodu jest to tak trudne, ponieważ nie można powiedzieć, że trzeba zastosować wentylację mechaniczną. Znacznie łatwiej określić, że warto przemyśleć inwestycję w tę technologię. Szczególnie że perspektywa finansowa nie jest jedyną, która się pojawia. Dodatkowo trzeba uwzględnić również aspekty zdrowotne czy kwestie komfortu mieszkańców. Każdy dom należy traktować inaczej, ponieważ każdy stanowi własny ekosystem. Nie zmieni to jednak podstawy tego, że jest to nowoczesny system wentylacji, który prowadzi do mniejszego marnotrawstwa energii.
Polecamy zobaczyć
-
Wczasy za granicą - co warto wiedzieć?
Wczasy za granicą - co warto wiedzieć? Obecnie podróżowanie po świecie jest stosunkowo niedrogie i…
-
Zarządzanie nieruchomościami - Co warto wiedzieć?
Zarządzanie nieruchomościami - Co warto wiedzieć? Zazwyczaj w pewnym stopniu interesuje się rynkiem nieruchomości. Odgrywa…
-
Dlaczego warto wypromować swoją klinikę medycyny estetycznej w sieci?
Dlaczego warto wypromować swoją klinikę medycyny estetycznej w sieci? Medycyna estetyczna na przestrzeni ostatnich lat…
-
Koszula damska - wszystko, co warto o niej wiedzieć
Koszula damska - wszystko, co warto o niej wiedzieć. Szerokie grono kobiet uważa, że koszula…