Detektyw i jego praca
Praca,  Usługi

Detektyw i jego praca

Detektyw i jego praca – zawód detektywa można z pewnością zaliczyć do tychże kategorii, gdzie nie można narzekać na nudę. Nie bez przyczyny zdobywa on coraz większą popularność. Należy jednakże mieć na uwadze, że w rzeczywistości ta profesja różni się trochę od wyobrażeń, które zostały wykreowane przez niezliczone produkcję filmowe. Czasami ta praca jest tak samo niebezpieczna i trudna, jak w serialach mających tematykę detektywistyczną. Niemniej jednak ci, którzy liczą na niekończąca się adrenalinę, sprzęt niczym z filmu amerykańskiego, czy widowiskowe pościgu, mogą być trochę rozczarowani, gdyż nie każdy detektyw dozna aż takich emocji. 

Detektyw zajmuje się głównie gromadzeniem informacji na wybrany, zdefiniowany wcześniej przez zleceniodawcę temat. Prowadzi zapisy, czy obserwację poczynań osób, wykrywa założone podsłuchy, czy też sprawdza ewentualnych partnerów biznesowych.

Praca detektywa jak każda inna wymagać będzie zatem pewnych predyspozycji, nie tylko tych psychicznych, ale i fizycznych. Zawód ten jest dosyć specyficzny, wymaga zatem właściwego przygotowania. Łatwo zatem możemy dojść do wniosku, iż zwyczajnie nie każdy będzie mógł odnaleźć się w tymże zawodzie.

Detektyw – najważniejsze cechy

Jak znaleźć właściwego, a przede wszystkim skutecznego detektywa? Wystarczy parę chwil rozmowy, aby przekonać się, czy posiada on cechy, które w tymże zawodzie stanowią jedną z postaw osiąganych sukcesów. Jakie cechy i umiejętności będą poszukiwane?

  • Komunikatywność, a więc łatwość nawiązywania kontaktów. Detektyw musi pracować z ludźmi, bowiem to od nich będzie pozyskiwał informacje. To ludzie będą dostarczać mu poszlak podczas poszukiwania osób zaginionych. Najważniejszą cechą dobrego detektywa będzie umiejętność odpowiedniego rozmawiania z ludźmi, a także otwartość na całkiem nowe kontakty. Ludzie znacznie chętniej dzielą się wiedzą z sympatycznym rozmówcą, aniżeli z mrukliwym mruczkiem,
  • Cierpliwość. Praca detektywa nierzadko związana jest z wielogodzinnym ślęczeniem w bibliotekach, obserwacją w terenie, czy szperaniem w księgach parafialnych. Raczej trudno o natychmiastowe efekty. Dobry detektyw musi mieć zatem świadomość, iż na jedno znalezienie kluczowej informacji, czy na jedno zdjęcie będzie musiał poświęcić sporo czasu,
  • Dyspozycyjność, która wiąże się z powyższą cechą. Ażeby móc dotrzeć do właściwych danych, nierzadko trzeba daleko wyjechać, spotkać się z osobami na drugim krańcu Polski, czy też odwiedzić rodzinne strony osoby poszukiwanej. Praca detektywa wymagać będzie zatem pełnej dyspozycyjności. Osoby lubujące się w normowany czasie pracy, raczej w tym wypadku się nie sprawdzą,
  • Umiejętności analityczne. Jedna z najbardziej istotnych cechy dobrego śledczego to łączenie informacji w jedną całość niczym puzzle. Często trzeba wyciągać wnioski z danych szczątkowych, domyślić się dalszego ciągu wydarzeń, gdzie prowadzić dalej poszukiwania. Kreatywność podczas wymyślania scenariuszy wydarzeń, jak w poszukiwaniu tropów musi iść w parze z logicznym myśleniem,
  • Doświadczenie. Nie będzie miało sensu wyważanie otwartych drzwi i próbowanie od nowa. Na świecie służby policyjne i wywiadowcze stosują wcześniej sprawdzone techniki śledcze, potrafią rozpoznawać nawet dokładnie zatarte tropy i odszukać głęboko ukryte wskazówki. Dobry śledczy musi poznać te techniki, aby zapewniać skuteczność własnym działaniom. Dlatego wielu specjalistów z tejże branży to byli policjanci.

Jakie uprawnienia posiada detektyw?

Każdy z detektywów wykonuje własne zadania z poszanowaniem obowiązującego prawa. Niemniej jednak działający od wielu lat detektywi stwierdzają niekrępująco, iż każda skomplikowana sprawa, która jest im powierzana, nie może być rzetelnie wykonana bez łamania przy tym prawa. Techniki używane przez detektywów nierzadko nie mieszczą się w ustawie, która określa ich uprawnienia. Bardzo często mówi się, że ustawa na podstawie której określono prawa i obowiązki detektywa nie daje mu możliwości skutecznego działania.

Kandydat na detektywa

Detektyw i jego pracaW większości wypadków detektywi to osoby, które wcześniej pracowały w podobnym zawodzie. Zwykle są to policjanci na emeryturze, czy też inni pracownicy służb mundurowych. Mogą być skuteczni dzięki nawiązywaniu kontaktów w pracy. Bez praktycznej i specjalistycznej wiedzy ciężko będzie zaistnieć na rynku. Istotna jest szybkość działania, jak dostęp do informacji. Dlatego detektywów, którzy działają na własną rękę jest naprawdę niewielu. Zwykle działają w dobrze prosperujących agencjach detektywistycznych, zaś ich przedstawicielstwa porozsiewane są na terytorium całej Polski.

Jakie sprawy powierzysz detektywowi?

Czynności, którymi zajmują się detektywi określa ustawa dotycząca usług detektywistycznych. Zaliczyć można do nich m.in. :

  • zbieranie informacji, które dotyczą majątku, zdolności płatniczych, jak i wiarygodności w stosunkach gospodarczych jednostek organizacyjnych i osób,
  • zbieranie informacji dotyczących spraw cywilnych,
  • zbieranie informacji, które tyczą się bezprawnego wykorzystywania nazw handlowych i znaków towarowych.