Dzięki geologii złożowej wiesz na czym stoisz
Edukacja,  Budownictwo

Dzięki geologii złożowej wiesz na czym stoisz

Dzięki geologii złożowej wiesz na czym stoisz. Kupiłeś działkę pod dom. Podczas kopania dołu pod piwnicę, zaskoczyło Cię kilka dziwnie wyglądających kamieni. Co z nimi zrobisz? Zanim odłożysz na bok, poradź się specjalisty. W ustaleniu, co to za kruszec lub minerał pomoże Ci geologia złożowa. To ona zajmuje się rozpoznawaniem rodzaju kamieni. Dzięki geologicznej analizie może okazać się, iż znalezione przez Ciebie okazy to np. granit, tak bardzo cenny w obecnych czasach. Albo kobalt, łupień itp. Możesz wszystkie wydobyć i sprzedać. Twoja działka stanie się “kopalnią złota”, a Ty szybko doczekasz się fortuny.

Na jaką pomoc możesz liczyć ze strony geologii złożowej?

Dzięki geologii złożowej wiesz na czym stoisz

Geologia od złóż to instytucja, która zajmuje się badaniem gleby w danym rejonie pod względem zasobów mineralnych i użytkowych. Jeżeli na Twojej działce są ciekawe rodzaje kamieni, może się okazać, iż stałeś się właścicielem bogatego terenu w poszukiwane surowce budowlane lub inne. Wśród złóż przynoszących zysk są np. granit, bazalt, łupki, kruszywa, minerały. Zanim zdecydujesz się postawić kopalnię zamiast domu, zasięgnij rady specjalistów zajmujących się geologią złożową. Przyjadą na miejsce i zrobią rozeznanie. Być może znalezione kamienie to tylko pojedyncze egzemplarze i w dalszej głębokości nie ma ich więcej. Poza tym pierwsze co zrobi geolog, to sprawdzi znaleziony kamień. Sklasyfikuje i oceni jego przydatność użytkową. Jeżeli rzeczywiście stałeś się właścicielem pokaźnych złóż, geolodzy pomogą Ci pozałatwiać wszystkie formalności, byś mógł wybudować swoją prywatną kopalnię. Do wybudowania domu będziesz musiał znaleźć inną działkę, ponieważ na tej rozpoczną się poważne prace inwestycyjne.

W jaki sposób geologia złożowa bada teren?

Geolodzy wykonują odwierty. Za ich pomocą można łatwo określić stan skał pod powierzchnią darni lub gazu. Z pomiarów można również wyliczyć ewentualne zyski z powstałej później kopalni, czy kamieniołomu. W badaniach terenowych http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/badania-terenowe.html wykorzystywany jest bardzo specjalistyczny i precyzyjny sprzęt. To one wykonają całą pracę i wskażą istniejącą wielkość złóż. Jeżeli ich zasób będzie wystarczający, by móc otworzyć kamieniołom lub kopalnię, możesz zabrać się za tę inwestycję od razu. Oczywiście musi to być jeszcze poprzedzone oszacowaniem stopnia szkodliwości istnienia przedsiębiorstwa wydobywczego na środowisko i pobliskie otoczenie. Geologia złożowa bierze pod uwagę np. istniejące już nieopodal budynki gospodarcze i mieszkalne, a także wody (jeziora, rzeki), stan zadrzewienia okolicy itp. Należy się opierać prawem w sprawie górnictwa, które reguluje wszystko od podstaw. Geolog od złóż za twoim zleceniem zgromadzi pełną dokumentację z terenu wziętego pod lupę. Dokumentacja ta jest podstawą otrzymania koncesji na wykopaliska w celu poszukiwań lub wydobywania surowca. Cały teren musi zostać sfotografowany, dokładnie opisany. Po tych czynnościach geolog nanosi wszystkie szczegóły na mapę.

Podczas inwestycji wykopaliskowej czuwa geologia złożowa?

Dzięki temu, iż przez cały czas geolodzy od złóż kontrolują postępujące prace, masz pewność, że wszystkie obowiązkowe raporty będą napisane. Robotnicy będą bezpieczni, a Ty stale będziesz wiedzieć, ile jeszcze danego surowca zostało do wydobycia. Przestrzeganie przepisów BHP są bardzo ważne. Musi być przewidziana droga przeciwpożarowa, wyznaczone miejsce zbiórki w razie niebezpieczeństwa itd. Nad tym wszystkim czuwa właśnie geologia złożowa.

Czym jest Plan Ruchu Kopalni?

Plan Ruchu Kopalni to wszystkie zapisy odnoszące się do zakładu górniczego. Geologia złożowa wykonuje go raz na 6 lat. Zawiera on strukturę organizacji inwestycji, wykaz ilości zatrudnionych osób oraz grupy zarządzającej obiektem (szef, prezes). Ujęte są granice zakładu, racjonalne gospodarowanie surowcem, zadbanie o BHP wszystkich osób znajdujących się na terenie inwestycyjnym. W Planie Ruchu należy również odnieść się do ochrony środowiska i budynków. Musi być także uwzględnione to, iż w razie szkody, będzie ona naprawiona. Potrzebne też jest zapewnienie, iż są poczynione wszelkie kroki w celu zapobiegania szkód. Wymagana jest również corocznie wykonywana inwentaryzacja złóż, której dokumentację należy złożyć w gminie. Wszelkie opinie geologiczne, które są wymagane od instytucji zewnętrznych, wydają geolodzy od złóż. Ty nie musisz się tym martwić.

Co zrobić, gdy surowiec się wyczerpie?

Gdy złoże zostanie wyczerpane, należy kopalnię zamknąć. Trzeba zgłosić ten fakt odnośnym władzom. We wszystkich formalnościach pomogą specjaliści od geologii złożowej. Do gminy należy zgłosić zaprzestanie inwestycji oraz sporządzenie raportu o stanie terenów pokopalnianych. Tym wszystkim zajmie się geolog. Głęboki dół po kopalni będzie można zasypać lub zalać wodą. Zwykle najprościej jest wpuścić tam wodę i utworzyć sztuczny zbiornik. Zarybiony lub udostępniony jako miejsce rekreacyjne, może okazać się kolejną dobrą inwestycją na następne lata. Dużo zależy od tego, jak rozległy był teren Twojej kopalni. Być może był tak ogromny, że będziesz mógł zrobić z tego prawdziwy raj dla pasjonatów sportów wodnych. Przedsiębiorstw geologicznych w Polsce jest sporo. Znajdź geologów, którzy działają najbliżej Twojego terenu, który odkryłeś lub wybierz taki, któremu najbardziej zaufasz.