Niezawodna ochrona bariery mikrofalowe
Technologia

Niezawodna ochrona bariery mikrofalowe

Niezawodna ochrona bariery mikrofalowe to jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych systemów zabezpieczeń. Można go z łatwością wykorzystać nie tylko do ochrony swojej własności, ale także do ochrony miejsc publicznych. O dużej popularności barier mikrofalowych decyduje przede wszystkim ich wysoka skuteczność, niezawodność, poziom bezpieczeństwa, wydajność oraz użyteczność do różnych zastosowań. Z czego składa się system bariery mikrofalowej i jak działa? Na te i inne pytania związane z tym zagadnieniem postaramy się odpowiedzieć w kolejnym artykule.

Bariera mikrofalowa – jak jest zbudowana i jak działa?

Bariery mikrofalowe to system bezpieczeństwa służący do ochrony obwodowej na zewnątrz. Jest to ochrona, której najważniejszym zadaniem jest wykrywanie wszelkiego rodzaju intruzów, którzy mogą pojawić się na naszej posesji. Bariera mikrofalowa różni się tym, że wykorzystuje mikrofale o wysokiej częstotliwości do generowania specjalnych wiązek elektromagnetycznych. Fale te są wysyłane z nadajnika do odbiornika. Wszystko to składa się na stworzenie całego sanktuarium. Jest bardzo skuteczny, a jednocześnie całkowicie niewidoczny dla ludzkiego oka. Za każdym razem odbiornik szybko zauważa nawet niewielkie zakłócenie linii mikrofalowej. Alert uruchamia się w przypadku, gdy urządzenie wykryje, że wszystkie dopuszczalne kryteria zostały znacząco przekroczone lub spełnione zostały inne określone wymagania. Warto pamiętać, że sygnał alarmowy może być transmitowany na różne sposoby w zależności od preferencji klienta.

 

Inteligentne bariery mikrofalowe — gdzie są stosowane?

W zasadzie można je stosować wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba ochrony wybranych właściwości. Może być z łatwością stosowany na prywatnych posesjach, działkach, willach, więzieniach, bramach, instalacjach wojskowych, elektrowniach, lotniskach, instytucjach publicznych, rafineriach, fabrykach i centrach handlowych. Barierę mikrofalową można opcjonalnie dowolnie zaprogramować na różne zdarzenia. Na przykład tutaj mówimy o przelatujących zwierzętach lub przelatujących ptakach. Mieliśmy też możliwość zastąpienia budzika 24-godzinnym aparatem. Bariery mikrofalowe wyposażone są również w szereg dodatkowych zabezpieczeń, których zadaniem jest zapobieganie próbom ich zdalnej neutralizacji lub demontażu.

Bariery mikrofalowe — dlaczego są tego warte?

Niezawodna ochrona bariery mikrofalowe
Niezawodna ochrona bariery mikrofalowe

Producenci obecnie oferują bariery mikrofalowe w różnych wersjach. Jak wiemy, jeśli chodzi o ochronę, klienci indywidualni mają zupełnie inne potrzeby, wymagające barier na własnej posesji, podczas gdy wojsko potrzebuje ochrony w dużych garnizonach. Wszystkie najnowocześniejsze cyfrowe bariery mikrofalowe charakteryzują się wysokim poziomem inteligencji. Potrafią porównać sygnał odebrany z monitorowanego obszaru z zadanymi parametrami opisującymi wtargnięcie intruza. Parametry te obejmują: manierę, szybkość poruszania się, rozmiar, kształt. System doskonale wykrywa wszelkiego rodzaju czołganie się lub próby przekroczenia chronionego obszaru.

Sprzęt używany do obsługi bariery mikrofalowej wyposażony jest w specjalne narzędzia do indywidualnej regulacji czułości wstęg bocznych z dala od środka detekcji. Dzięki temu urządzenie będzie miało możliwość ignorowania zakłóceń występujących na skraju obszaru. Jest to bardzo ważne, gdy posesję otaczają niestabilne lub metalowe ogrodzenia, zbiorniki wodne lub ruchliwe ulice.

Eksperci ds. bezpieczeństwa zalecają stosowanie liniowo spolaryzowanych anten parabolicznych zamiast kołowo spolaryzowanych płaskich anten w przypadku barier zaprojektowanych do wykrywania potencjalnych intruzów. Z jakiego powodu? Omawiane tutaj rozwiązanie charakteryzuje się tym, że zapewnia wyraźniejszy sygnał, a ponadto przy zmianie położenia promiennika o 90 stopni i zmianie sposobu polaryzacji niektóre zakłócenia można znacznie zredukować. Wszystkie urządzenia składające się na opisywany system powinny być wyposażone w dedykowane czujniki sabotażowe. Powiadomi nas o każdej próbie zmiany położenia bariery lub izolacji galwanicznej obwodu. Czujnik posiada również możliwość zdalnej kalibracji, zmiany parametrów oraz możliwość przeglądania sygnałów archiwalnych i bieżących.

Warto również pamiętać, że dużą zaletą bariery mikrofalowej jest to, że w ogóle nie reaguje ona na jakiekolwiek zakłócenia atmosferyczne. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku śniegu, deszczu lub mgły. Zupełnie inaczej byłoby, gdyby była to bariera IR wyposażona w liniową strefę detekcji, która z pewnością byłaby mniej skuteczna.