Pracownik z Ukrainy w polskiej firmie - poradnik
Praca,  Usługi

Pracownik z Ukrainy w polskiej firmie – poradnik

Pracownik z Ukrainy w polskiej firmie – poradnik. W ciągu kilku ostatnich lat polski rynek pracy znacząco się zmienił. Wielu ekspertów mówi, iż obecnie mamy do czynienia z “rynkiem pracownika”. Bezrobocie zostało zminimalizowane do absolutnego minimum, a wielu przedsiębiorców ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Gdyby nie pracownicy z Ukrainy, wiele firm mogłoby nawet zbankrutować. Przybysze ze Wschodu są dla polskich przedsiębiorców ostatnią deską ratunku. 

Pracownicy z Ukrainy – najważniejsze informacje

Można wysnuć tezę, iż polski rynek pracy w chwili obecnej dorównał swoim poziomem rynku zachodnioeuropejskim. Chodzi tutaj oczywiście o to, iż obserwuje się brak wykwalifikowanych pracowników z wielu branż – mowa tutaj o spawaczach, informatykach, lekarzach, pielęgniarkach, zawodowych kierowcach itd. Pomocą w zmniejszeniu tych deficytów okazują się pracownicy z Ukrainy. Bez nich wiele polskich firm przestałoby istnieć.

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Wielu polskich pracodawców obawia się, że zatrudnienie pracownika z Ukrainy będzie wiązało się z koniecznością spełnienia ogromnej liczby formalności. Nic bardziej mylnego. Polskie przepisy w tym zakresie w ciągu kilku ostatnich lat zostały znacząco uproszczone, dzięki czemu zatrudnienie pracowników z Ukrainy nie powinno być problematyczne. Wszyscy pracownicy z Ukrainy, którzy chcieliby pracować w naszym kraju, muszą uzyskać w przede wszystkim specjalne zezwolenie na pracę. Wielu przedsiębiorców korzysta jednak z całej masy ułatwień, które daje im polskie prawo.

Warto wiedzieć, że od 2017 roku wszyscy obywatele Ukrainy, Gruzji, Armenii, Mołdawii, Rosji oraz Białorusi, są zwolnieni z obowiązku posiadania specjalnej wizy uprawniającej do przebywania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ruch bezwizowy umożliwia wszystkim tym nacjom na przebywanie w Polsce 90 dni w ciągu każdych 180 dni. W takich okolicznościach pracodawca może korzystać z tak zwanej procedury oświadczeniowej. Polega to na tym, iż musi on złożyć oświadczenie o zatrudnieniu pracownika z Ukrainy lub innego kraju w swojej firmie.

Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na takie działanie, oświadczenie będzie musiał złożyć w najbliższym Powiatowym Urzędzie Pracy. Za złożenie takiego oświadczenia pobierana jest opłata w wysokości 30 złotych. Kolejna istotna zmiana, która została wprowadzona w polskim prawie dotyczącym zatrudniania pracowników z Ukrainy, to obowiązek poinformowania urzędu o tym, czy konkretni pracownicy z Ukrainy w rzeczywistości zaczęli pracę w danej firmie.

Począwszy od stycznia 2018 roku dzięki ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zostało również wprowadzone w życie całkiem nowe rozwiązanie. Mowa tutaj oczywiście o zezwoleniach na pracę sezonową. Mimo tego, iż to rozwiązanie prawne także wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty w wysokości 30 złotych, to bardzo ciekawą możliwością dla pracodawcy jest tak zwane zwolnienie z testu rynku pracy. Co to oznacza w praktyce? Chodzi tutaj o to, iż pracodawca zwolniony jest wówczas z obowiązku informowania starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb pracowniczych w firmie. Jest jednak jeden warunek. Takie zezwolenie musi oczywiście dotyczyć pracownika pochodzącego z jednego z wyżej wymienionych państw, czyli Ukrainy, Gruzji, Rosji, Mołdawii, Białorusi lub Armenii.

Najważniejsze zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego polskiego przedsiębiorstwa. Wynika to z kilku niezwykle istotnych przyczyn. Podstawowym czynnikiem, który to potwierdza, jest fakt, iż pracownicy z Ukrainy są bardzo bliscy językowo i kulturowo nam, Polakom. Nasze języki należą do grupy języków słowiańskich, dzięki czemu komunikacja między Polakami i Ukraińcami przebiega dość łatwo. Dodatkowo, pracownicy z Ukrainy, którzy pracują w Polsce, bardzo chętnie oraz w szybkim tempie uczą się języka polskiego.

Kolejnym elementem, który przemawia z tym, aby zdecydować się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy, jest ich bardzo silna motywacja do pracy. Warto wiedzieć, iż pracownicy z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do naszego kraju, robią to praktycznie tylko i wyłącznie w jednym celu – zarobkowym. Dzięki temu uważani są oni za bardzo solidnych oraz wydajnych pracowników. Wielu pracodawców docenia ich pracowitość. Ze względu na to, iż ich zatrudnienie ma najczęściej charakter krótkoterminowy, to każdy rodzaj możliwości dorobienia do pensji podstawowej (na przykład godziny nadliczbowe), jest dla nich bardzo dobrym rozwiązaniem. Wielu Ukraińców w tygodniu pracuje o wiele dłużej niż standardowe 40 godzin.

Następny czynnik, który jest elementem bardzo pozytywnym dla polskich przedsiębiorców, są wymagania finansowe Ukraińców. Nie jest tajemnicą, iż stawki, które są w stanie zaakceptować pracownicy z Ukrainy, są często mniejsze od tych, do których przyzwyczajeni są polscy pracownicy. Jak wskazują statystyki Narodowego Banku Polskiego, średnia miesięczna płaca Ukraińca w Polsce wynosi 2000 złotych. Dla porównania: średnia miesięczna pensja na Ukrainie to około 850 złotych.