Rodzaje i zastosowanie hal namiotowych
Budownictwo,  Nieruchomości

Rodzaje i zastosowanie hal namiotowych

Rodzaje i zastosowanie hal namiotowych. Jeśli potrzebna jest dodatkowa przestrzeń magazynowa szybko i bez wygórowanych kosztów, zbliża się termin ważnego wydarzenia, a nadal nie udało się znaleźć dogodnego miejsca. Producenci oraz firmy wynajmujące hale namiotowe wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Ma być szybko, mobilnie, ale jednocześnie solidnie i bezpiecznie. Dzięki swojej wytrzymałości i uniwersalności znalazły bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach m.in jako powierzchnie magazynowe, targowe, rolnicze, a także w cateringu i gastronomii uświetniają różnego rodzaju eventy sportowe i prywatne uroczystości.

Z jakimi typami hal namiotowych możemy się spotkać?

Typ namiotu należy dobrać pod kątem jego zastosowania oraz przewidywanego czasu użytkowania. Najczęściej spotykane są konstrukcje stalowe i aluminiowe. Drugie z wymienionych to lekkie, nie wymagają fundamentów oraz wyprofilowanego podłoża instalacje. Cała konstrukcja opiera się na anodowanych prętach aluminiowych odpornych na korozję oraz urazy mechaniczne, na które następnie montuje się wierzchnią warstwę z tworzywa sztucznego. Niezwykle łatwe w montażu oraz możliwości przechowywania różnego rodzaju materiałów. Tego typu hale namiotowe sprawdzą się najlepiej przy tymczasowym użytkowaniu od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Bardziej wymagające są hale stalowe. Mogą z powodzeniem być użytkowane przez cały rok. Dzięki użyciu ocynkowanej stali konstrukcja jest solidna i trwała na długie lata. Istnieje możliwość zamontowania pneumatycznego systemu regulacji temperatury. Odporność na wahania temperatur zewnątrz przy jednoczesnym zachowaniu optymalnych warunków wewnątrz sprawdza się doskonale np: w chłodniach. Nadal najbardziej powszechnym zastosowaniem hal namiotowych są magazyny przemysłowe. Postawienie tego typu hali zajmuje od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni. Zawsze istnieje także opcja możliwości demontażu i przeniesienia w inne miejsce. Najczęściej są to trwale gruntowane konstrukcje stalowe dające możliwość zamontowania metalowych płyt w postaci ścian oraz innych akcesoriów jak doki wjazdowe, bramy czy drzwi w określonych wymiarach. Dzięki możliwości zainstalowania oświetlenia oraz systemu monitoringu mogą być użytkowane całorocznie.

Impreza okolicznościowa w niezwykłej oprawie

Organizacja wesel, urodzin czy innych ważnych rodzinnych spotkań na świeżym powietrzu jest coraz bardziej popularna. Doskonale sprawdzają się w tym wypadku hale namiotowe. Szczególnie w okresie letnim, gdy dopisuje pogoda często organizowane są imprezy firmowe czy spotkania biznesowe. Przy dużej ilości osób wynajęcie pawilonu namiotowego jest bardzo opłacalną inwestycją. Lekka oparta na aluminiowych przęsłach konstrukcja może mieć formę zadaszenia wraz z rozsuwanymi ścianami. Wykorzystywanym materiałem jest tutaj tworzywo PCV, które cechuje trwałość i wytrzymałość na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Drewniana podłoga oraz biały kolor ścian to uniwersalny zestaw dający możliwość dopasowania aranżacji wnętrza do wymagań klienta. Dodatkowym atutem jest łatwy montaż i demontaż, które nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wybór takiego rozwiązanie jest nie tylko tańszy od wynajmu tradycyjnej sali bankietowej, ale także praktyczny ze względu na mobilność i możliwość postawienia hali w wybranej lokalizacji. Dla bardziej wymagających przeznaczone są namiotowe oranżerie eventowe łączące wykorzystanie materiału PCV oraz elementów szklanych. Przyciemniane szyby chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a cała konstrukcja prezentuje się bardzo okazale. Idealna na ekskluzywne bankiety.

Namioty popularne w rolnictwie

W gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolniczych hale namiotowe są powszechnie stosowane. Agrohale mogą służyć jako pomieszczenia do hodowli zwierząt, magazynowania plonów rolnych czy też miejsca dla maszyn rolniczych. W przypadku składowisk warzyw i owoców zaletą jest możliwość postawienia hali tylko sezonowo, gdy jest ona rzeczywiście potrzebna. Zmniejsza to koszty utrzymania hal całorocznych, nawet gdy stoją puste. W przypadku hal namiotowych przeznaczonych dla zwierząt wymagają one specjalnego przystosowania i wyposażenia namiotu w system ogrzewania, oświetlenia oraz wentylacji. Oprócz zastosowania elementów z PCV, dach może być dodatkowo zabezpieczony płytami z blachy zapewniając stabilność konstrukcji i trwałość. Według danych producentów namioty z powodzeniem mogą być użytkowane nawet przez okres 10 lat. Segmentowa konstrukcja pozwala na łatwe zwiększenie powierzchni i dołożenie kolejnych segmentów przy rozwoju działalności. W zależności od przeznaczenia można skorzystać z gotowych projektów lub zlecić wykonanie na konkretny wymiar dopasowując rodzaj podłoża, materiałów oraz dodatkowych podzespołów: jak okna, drzwi, szyby wentylacyjne. Do ocieplania hal wykorzystuje się pianki uszczelniające oraz styropian. Dokładność wykonania jest niezbędna by zabezpieczyć składowane surowce nie tylko od czynników atmosferycznych, ale także zwierząt i wszelkich zanieczyszczeń. Zgodność z sanitarnymi wymogami jest szczególnie ważna przy produkcji mięsa i wyrobów mlecznych. W każdym gospodarstwie znajdzie się miejsce i przeznaczenie dla agro hali.