Pilniki jednorazowe – jaki wybrać?
Sklepy,  Uroda

Pilniki jednorazowe – jaki wybrać?

Pilniki jednorazowe – jaki wybrać? Aby nadać paznokciom pożądany kształt i odpowiednio przygotować je do dalszych zabiegów stylizacyjnych, konieczny jest właściwy pilniczek. Z pozoru prosty wybór pilnika do paznokci w praktyce może przyprawić sporo trudności. Okazuje się bowiem, że wśród narzędzi do pielęgnacji i stylizacji paznokci dostępne są pilniczki i polerki wykonane z różnych materiałów, o przeróżnych ziarnistościach, wielkościach i kształtach. Jaki pilniczek zatem będzie najlepszy?

Pilnik 100/180 czy 180/240 – co to właściwie znaczy? Czym różni się pilniczek prosty od pilnika w kształcie banana? Czy pilnik papierowy może być poddany dezynfekcji albo sterylizacji? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Przygotowaliśmy dla Ciebie także szereg rad i wskazówek, jak dobrać pilniczek do paznokci stosownie do potrzeb.

Rodzaje pilniczków do paznokci

Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, wyróżnia się trzy podstawowe typy pilników. Kiedyś największą popularnością cieszyły się metalowe pilniczki do paznokci, jednak obecnie coraz mniej osób po nie sięga, gdyż niszczą naturalną płytkę paznokciową. Jeśli jednak ktoś ma twarde i grube paznokcie (np. sztuczne), nic nie stoi na przeszkodzie, aby używał pilników tego rodzaju. Aktualnie prym wiodą pilniki papierowe, piankowe oraz bloki ścierne i bloki polerskie.

Pilniczki papierowe

To klasyczny i zarazem najtańszy rodzaj pilników. Pilniczki z tej kategorii są wygodne w użytkowaniu, ale rekomenduje się ich regularną wymianę, gdyż mają krótką żywotność – wybrany pilniczek należy postrzegać jako produkt jednorazowy. Cechuje je wysoka wytrzymałość, więc można je wykorzystywać zarówno do opiłowywania paznokci naturalnych, jak i sztucznych. W zależności od ziarnistości można przy ich pomocy skracać paznokcie oraz nadawać im kształt czy polerować. W tej kategorii szczególnie polecane są pilniki jednorazowe firmy Baehr .

Pilniczki piankowe

Są delikatne dla paznokcia, a zarazem bardzo skuteczne. Zazwyczaj z obu stron pokrywa je elastyczna pianka o doskonałych właściwościach szlifujących i polerujących. Produkowane są z poziomem granulacji od 100 do 600, a więc służą do skracania, jak również polerowania. Używanie piankowych pilniczków jest bardzo wygodne – z ich pomocą z łatwością można nadać paznokciom wybrany kształt. Pianka podczas wykonywanych czynności idealnie dopasowuje się do kształtu paznokcia. Płytka paznokciowa po zabiegu opiłowywania z użyciem piankowego pilniczka jest wręcz lśniąca.

Sprawdź także:

Bloki ścierne i bloki polerskie

To rodzaj pilników, który stosunkowo niedawno pojawił się na rynku. Zwykle pilniczki tego typu są czterostronne, choć i natrafić można na takie dwustronne. Mają kształt podłużnej kostki, a każda ścianka ma inną ziarnistość. Te o niskiej granulacji służą do skracania paznokci czy wyrównywania płytki, z kolei te o wysokim poziomie ziarnistości wykorzystywane są do polerowania.

Pilniczki papierowe – czy można je dezynfekować albo sterylizować?

Teoretycznie zależy to od jakości tworzywa, z jakiego wykonany został pilniczek, jak i zastosowanego do jego produkcji kleju czy metody sprasowania rdzenia z papierem ściernym. W praktyce jednak sterylizacja pilników papierowych zwyczajnie nie jest możliwa. Dlaczego? Ze względu na wysoką temperaturę, jaka panuje w autoklawie, która mogłaby doprowadzić do rozwarstwienia pilniczka i utracenia właściwości ściernych, czyniąc go tym samym bezużytecznym.
Producenci papierowych pilniczków zazwyczaj rekomendują, aby wykorzystywać je wyłącznie jeden raz – w szczególności, gdy są wykorzystywane do zabiegów w gabinetach kosmetycznych lub podologicznych. Jeśli pilniczek jest na domowy użytek, po każdym opiłowaniu paznokci można poddać go dezynfekcji metodą spryskiwania z użyciem preparatu bakteriobójczego i wykorzystać ponownie.
Mimo wszystko jednak trzeba pamiętać o regularnej wymianie pilniczka. Zniszczonym pilniczkiem trudno jest pracować. Poza tym w ten sposób uniknąć można przenoszenia chorobotwórczych bakterii.

Pilniczki do paznokci – ziarnistość

Pilniki różnią się także między sobą tym konkretnym parametrem. Ziarnistość, zwana również granulacją, jest jedną z najistotniejszych cech w przypadku pilniczków do paznokci. Wskazuje na poziom nasycenia pilnika ilością ziarenek ściernych. Rodzaj ziarnistości należy dobrać ze względu na zastosowanie. W skrócie – im ziarnistość jest wyższa, tym bardziej szorstki jest pilniczek. Służy zatem przede wszystkim do skracania naturalnej płytki paznokciowej czy paznokci żelowych lub akrylowych. Gdy granulacja jest stosunkowo niska, to pilnik jest łagodny, zatem można z powodzeniem wykorzystywać go do polerowania.
Poniżej przedstawiamy poziomy ziarnistości pilniczków wraz z ich zastosowaniem.

  • Pilniczki drobnoziarniste – pilniczki o gradacji 180/240. Powinny być stosowane do wyrównywania nierówności płytki paznokcia. Przy ich pomocy można wygładzać zarówno naturalną płytkę paznokciową, jak i ostatecznie obrabiać paznokcie żelowe lub akrylowe.
  • Pilniczki średnioziarniste – pilniczki o gradacji 100/180. Jest to najczęściej wybierany typ pilnika. Przeznaczone do podstawowego opiłowywania paznokci oraz modelowania żelu i akrylu. Są na tyle ostre, że mogą skracać paznokcie, nadając im pożądany kształt. Odpowiednie dla każdego paznokcia. Dostępne są w każdej drogerii.
  • Pilniczki gruboziarniste – pilniczki o gradacji 80/100. Zachowują się jak papier ścierny. Służą przede wszystkim do zdejmowania tipsów i innych materiałów z płytki paznokcia, choć można również nimi opracowywać paznokcie naturalne. Do ich używania niezbędne jest doświadczenie i wprawa, gdyż łatwo uszkodzić nimi płytkę.
  • Polerki – gradacja 240/320 (i wyżej). Wykorzystywane do polerowania płytki paznokcia. Wyrównują powierzchnię i nadają paznokciom połysk. Ich stosowanie znacząco poprawia wygląd paznokci. Wystarczy kilka ruchów, aby mieć wrażenie, że nałożony został na nie bezbarwny lakier.

Biorąc pod uwagę etapy obróbki paznokci, na samym początku powinno się sięgać po pilniki o niskim poziomie granulacji, czyli te 80/100, następnie stosować pilniki o wyższym poziomie granulacji, stosownie do potrzeb.

Kształt pilniczka do paznokci

W przypadku pilniczków decydowanie większe znaczenie ma ziarnistość niż kształt. To dlatego, że praktycznie w żaden sposób nie wpływa on na kondycję paznokcia.
Z drugiej jednak strony, gdy zostanie odpowiednio dobrany, może w pewnym stopniu ułatwić pracę. Jest to więc kwestia upodobań.
Podział ze względu na kształt pilniczków jest następujący:

  • pilniczek prosty – najłatwiej nadać nim kształt paznokciom oraz je skrócić;
  • pilniczek banan – ułatwia pracę przy skórkach, gdyż dzięki niemu można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc występujących w obrębie paznokcia;
  • pilniczek łódka – połączenie pilnika prostego i banana (najbardziej uniwersalny);
  • pilniczek kostka – to kształt charakterystyczny dla bloku polerskiego, przeznaczonego głównie do matowienia i wyrównywania nierówności na płytce.

Jaki pilniczek do paznokci warto kupić?

Na początku zastanów się, do jakich celów będziesz ten pilniczek wykorzystywać. Wydaje się, że bez względu na rodzaj paznokci, jak i wprawę w zakresie opiłowywania płytki, najlepiej sprawdzi się pilnik prosty, gdyż można nim zarówno skracać, polerować, jak i modelować paznokcie. Mimo wszystko dobrze jest zaopatrzyć się również w zaokrąglony pilnik do pracy przy skórkach oraz niezbędny przy wygładzaniu paznokci blok polerski. Możesz rozważyć również zakup zestawu pilników do paznokci, który będzie zawierał pilniki o różnej gradacji, tak aby zawsze mieć wszystkie pod ręką i dobierać je stosownie do potrzeb.
W hurtowni podologicznej Kerpro, oprócz pilniczków jednorazowych, znajdziesz również pilniki kątowe do naroży, radełka do skórek, szpatułki, a także mnóstwo innych narzędzi umożliwiających pielęgnację paznokci. W razie problemów z kompletowaniem przyborów zachęcamy do kontaktu – dołożymy wszelkich starań, aby pomóc Ci skompletować niezbędne przybory.