Witamina K
Witamina K w dzisiejszych czasach cieszy się ogromną popularnością. Nie jest to jednak nic zaskakującego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak pozytywne właściwości posiada, a także jak oddziałuje na nasz organizm. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym zakresie. W jaki sposób działa witamina K? Jakie mogą być ewentualne skutki niedoboru witaminy K?
Co dzieje się w przypadku nadmiaru witaminy K? W jaki sposób prawidłowo suplementować witaminę K? Do czego potrzebna jest witamina K? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
W jaki sposób działa witamina K?
Witamina K odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Przykładowo warunkuje ona procesy enzymatyczne- to właśnie dzięki nim białka mają zdolność do wiązania jonów wapnia. Dodatkowo brany jest udział w syntezie osoczowych czynników krzepnięcia krwi, a także białka protrombiny. Witamina K wspomaga układ sercowo-naczyniowy- działa przeciwkrwotocznie, ma wpływ na wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych, a nawet zapobiega ich zwapnieniu i pękaniu. Oczywiście przyczynia się to bezpośrednio do utrzymywania gospodarki wapniowej, bowiem bierze udział w procesie związanym z tworzeniem tkanki kostnej. Razem z witaminą D i wapniem, witamina K odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowego układu kostnego człowieka. Jeśli zdecydujemy się na przyjmowanie witaminy D, to pośrednio zwiększamy również zapotrzebowanie na witaminę K2, co należy mieć na uwadze.
Jakie mogą być ewentualne skutki niedoboru witaminy K?
W praktyce niedobór witaminy K to bardzo rzadkie zjawisko. Okazuje się bowiem, że znaczna część dziennego zapotrzebowania jest pokrywana przez mikroflorę jelitową, która wytwarza witaminę K2. Warto mieć jednak świadomość, że pozostała część uzupełniana jest z pokarmem, za pośrednictwem witaminy K1. Do niedoboru witaminy K może dojść w przypadku następujących dolegliwości: schorzenia jelit, schorzenia wątroby, długotrwała antybiotykoterapia, przyjmowanie leków zakrzepowych, leków przeciwdrgawkowych, a także pochodnych kwasu salicylowego. Na niedobór są również narażone osoby, które cierpią na zespół złego wchłaniania, chorują na celiakię, mukowiscydozę, przewlekłe zapalenie trzustki lub są po poważnych zabiegach operacyjnych. Obniżenie stężenia witaminy K to również powszechne zjawisko wśród osób, które są niedożywione, a także stosują dietę, która jest stosunkowo uboga w warzywa. Gdybyśmy mieli wskazać kilka najpopularniejszych objawów niedoboru, to z pewnością wspomnielibyśmy o tych następujących: długotrwałe gojenie się ran, wydłużone, bardziej obfite miesiączki, krwiomocz, zwapnienie naczyń krwionośnych, nieprawidłowa mineralizacja kości, biegunki, nieprawidłowa krzepliwość krwi, podatność na infekcje, a także wiele innych.
Co dzieje się w przypadku nadmiaru witaminy K?
Stosunkowo rzadko (ale jest to możliwe) dochodzi do nadmiaru witaminy K. Zjawisko to jest wysoce niebezpieczne dla naszego zdrowia, jednocześnie może przyczynić się do tego, że równowaga organizmu zostanie zachwiana. Gdybyśmy mieli wskazać kilka najbardziej popularnych objawów nadmiaru witaminy K, to wskazalibyśmy nadmierną potliwość, uczucie gorąca, niedokrwistość, zaburzenia funkcjonowania i bóle wątroby, hemoliza, bóle serca. U niemowląt może natomiast wystąpić żółtaczka, a w skrajnych przypadkach uszkodzenia tkanki mózgowej.
Zobacz więcej:
W jaki sposób prawidłowo suplementować witaminę K?
Suplementacja witaminy K to dość powszechne zjawisko wśród dzieci. Niemowlęta po urodzinach otrzymują domięśniowo wystarczającą dawkę profilaktyczną witaminy K. Dzięki temu dalsza doustna suplementacja nie jest czymś koniecznym. U starszych dzieci, jak również u osób dorosłych, nie zawsze konieczna jest suplementacja. Warto jednak zwrócić uwagę na takie aspekty, jak chociażby przewlekłe choroby. Niekiedy stosowanie zbilansowanej diety jest wystarczające do tego, aby zaspokoić potrzebę na witaminę K – warto mieć to na uwadze. Suplementacja bardzo często powiązana jest z szeroko rozumianymi zaburzeniami wchłaniania – mowa o mukowiscydozie, zapaleniu trzustki, nowotworach, chorobach wątroby, celiakii.
Do czego potrzebna jest witamina K?
Nie da się ukryć, że witamina K ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Jest ona niezbędna do tego, aby tworzyć czynniki krzepnięcia krwi. Konsekwencją tego jest przeciwkrwotoczne działanie. Co więcej możliwe jest katalizowanie reakcji syntezy protrombiny i trombiny. Pozytywnie wpływa na aktywność tromboplastyny. Witamina bierze udział w metabolizmie tkanki kostnej, a także w przemianach wapnia. Witamina K razem z aktywną formą witaminy D3 to niezbędny dodatek do syntezy osteokalcyny w osteoblastach. Dodatkowo ma wiele korzystnych właściwości, jak chociażby przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze. Może mieć dużą rolę w profilaktyce poważnej choroby Alzeheimera. Jak widać, witamina K jest dla naszego organizmu niezbędna.
Polecamy zobaczyć
-
Ozonowanie
Ozonowanie to nic innego, jak proces, który opiera się na sposobie oczyszczania wody z drobnoustrojów.…
-
Na trening i do pracy
Gdy nadchodzi jesień, a wkrótce i zima szukamy odpowiedniej odzieży, dzięki której zadbamy o własne…
-
Skąd się bierze alkoholizm?
Alkoholizm, znany również jako zaburzenie związane z używaniem alkoholu, to chroniczna choroba charakteryzująca się niezdolnością…
-
Ile kosztuje kontener morski
Ile kosztuje kontener morski. Kontener morski jest to coraz częściej wymieniana opcja, aby na przykład…
-
Jaka gładź szpachlowa na farbę?
Jaka gładź szpachlowa na farbę? W wyniku użytkowania pomieszczeń, niejednokrotnie dochodzi do zabrudzenia ścian. Niektóre…