Ile kosztują kursy językowe
Dziecko,  Edukacja

Ile kosztują kursy językowe

Ile kosztują kursy językowe – najczęściej organizują profesjonalne szkoły języków obcych. Zatrudniają one specjalistów, a więc nauczycieli języka obcego oraz native speakerów. Nikt nie ma wątpliwości, że znajomość języka obcego w dzisiejszych czasach to podstawa. Pozostaje jednak kwestia tego, ile kosztuje kurs języka obcego? Od czego zależy cena? Odpowiadamy.

Im rzadszy język, tym drożej

Na początku zastanówmy się, od czego w ogóle może zależeć cena kursu językowego. Najważniejszym czynnikiem jest dostępność nauczycieli. Im więcej osób chce uczyć danego języka, tym pensja nauczyciela będzie niższa. Nie jest tajemnicą, że nauczyciel angielskiego zarabia mniej, niż nauczyciel szwedzkiego. Im bardziej niszowy język, tym cena za kurs rośnie. Co więcej, jeśli naukę danego języka oferuje tylko jedna szkoła w mieście, to może ona również dyktować cenę. Co za tym idzie, możemy spodziewać się naprawdę wysokiej ceny. Im więcej lekcji obejmuje kurs, tym będzie on droższy. Z tym ,że jednostkowa cena za lekcję będzie tym samym nieco niższa. Droższe są z pewnością zajęcia niestandardowe, na przykład indywidualne. Więcej zapłacimy również za konwersacje w języku obcym. Wiele szkół oferuje również kursy w godzinach niestandardowych, na przykład w weekendy. Takie kursy również są droższe. Ważny jest również wybór samej szkoły językowej, która ma nas uczyć języka. Te popularniejsze, sieciowe szkoły, z pewnością są nieco droższe. Mniej zapłacimy za naukę w lokalnych szkołach językowych. Pamiętajmy również, że za naukę opartą o innowacyjne metody, zapłacimy nieco więcej. Z drugiej strony może być ona nieco bardziej efektywna. Na cenę kursu ma wpływ miejscowość, w której chcemy się uczyć. Chodzi o to, że w większych miastach cennik kursów językowych jest bardziej wygórowany, niż w przypadku mniejszych miejscowości. 

Ile kosztują kursy językowe?

Ile kosztują kursy językoweJakiej ceny możemy spodziewać się za kurs języka obcego? Na ogół ceny za kurs języka angielskiego lub niemieckiego zaczynają się już od 500 zł za semestr. Oznacza to, że za rok nauki zapłacimy 1000 zł. Jest to stosunkowo dobra cena, jednak zazwyczaj zajęcia odbywają się jedynie raz w tygodniu. Jeśli chcemy uczyć się 2 razy w tygodniu, cena wzrasta do nawet 2000 zł za rok. Zwróćmy uwagę, że angielski czy niemiecki to języki, które dostępne są w niemal każdej szkole językowej. To samo może dotyczyć hiszpańskiego, francuskiego lub włoskiego. Są to bowiem bardzo popularne języki, których uczy coraz więcej osób. Tymczasem za kurs języka szwedzkiego, norweskiego lub japońskiego możemy zapłacić nawet 4000 zł rocznie. Powodem jest fakt, iż niewielu jest nauczycieli tych języków obcych. Ich pensje muszą być wyższe, zatem i uczniowie zapłacą więcej. Dodatkowo same materiały do nauki języków egzotycznych są po prostu drogie. Materiały te zwykle wliczone są w cenę kursu. Podane wyżej ceny dotyczą standardowych kursów językowych. Oznacza to, że uczniowie poznają na nich gramatykę, słownictwo, czasem odbywają się też konwersacje. Zajęcia odbywają się zaś w grupach. Tymczasem ceny kursów niestandardowych są zgoła inne. Za konwersacje w języku angielskim czy niemieckim zapłacimy około 800-1000 zł za semestr. Często zajęcia oparte na konwersacjach rozliczane są jednak jednostkowo, a nie semestralnie. Za kurs indywidualny zapłacimy zaś dwa razy tyle, co za kurs grupowy. Mamy wtedy jednak nauczyciela na wyłączność, co dla wielu osób jest niezwykle istotne. 

Kursy dla firm

Zupełnie inne ceny mają szkolenia językowe dla firm. Tutaj ceny zazwyczaj ustala się indywidualnie. Powodem jest fakt, iż nauczyciel uczy większą grupę uczniów. Firmy płacą przez to więcej, jednak z drugiej strony jednostkowy koszt nauki jest o wiele niższy. Ceny kursów dla firm rozpoczynają się już od 20 zł za jednego pracownika. Oznacza to, że za lekcję 5-osobowej grupy firma płaci 100 zł. Cena zależy jednak od ustaleń z daną szkołą oraz od języka, jaki ma być nauczany. Język angielski czy niemiecki należą do najtańszych. Droższy jest język norweski, szwedzki czy chiński. Niemniej jednak chętnych na nie firm nie brakuje. Powodem jest fakt, iż wolą one przeszkolić swoich pracowników z podstaw języka obcego, niż zatrudniać osoby, które znają te języki perfekcyjnie. Cena za jedną lekcję języka egzotycznego dla pracownika to koszt nawet i 50 zł. Wtedy już na 5-osobową grupę firma płaci 250 zł, a nie 100 zł, jak w przypadku popularnych języków. Firmy mogą jednak liczyć na różnego rodzaju rabaty i promocje. Im więcej kursów firma wykupi, tym niższą cenę finalnie zapłaci. Co więcej, firmy rozliczają się na zasadzie business to business, a więc mogą wliczyć w koszty fakt odbycia szkolenia przez pracowników.

Ceny kursów języka obcego są bardzo zróżnicowane. Możemy znaleźć bardzo korzystne oferty, lecz możemy również trafić na bardzo wygórowane ceny. Cena zależeć będzie również od naszych własnych potrzeb i preferencji. Na rynku działa jednak tyle szkół językowych, że z pewnością znajdziemy idealną dla siebie. Poza ceną, zwróćmy jeszcze uwagę na to, kto w danej szkole naucza.