Trychologia
Uroda,  Zdrowie

Trychologia

Trychologia – czym zajmuje się trycholog? Fryzjer, dermatolog, a może trycholog – do kogo udać się na wizytę, jeśli borykamy się z różnego typu problemami związanymi z włosami czy skórą głowy? Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie kompetencje ma lekarz dermatologii bądź fryzjer, jednak nie zawsze wiemy, w jakich przypadkach udać się do trychologa. Czym zajmuje się ten specjalista i kto może skorzystać z jego pomocy?

Kim jest trycholog?

O trychologu często mówimy jak o lekarzu, jednak powinniśmy mieć świadomość, że osoba na tym stanowisku nie musi posiadać wykształcenia medycznego. Trycholog nie jest lekarzem, a specjalistą, który zajmuje się oceną stanu skóry głowy oraz włosów. Najczęściej osoba ta kończy odpowiednie kursy, jednocześnie samodzielnie poszerzając wiedzę w tym zakresie. Trycholog w swojej codziennej pracy analizuje stan zdrowia skóry głowy oraz cebulek włosowych. Korzysta przy tym ze specjalistycznego sprzętu, własnej wiedzy oraz posiadanego doświadczenia zawodowego. 

W czym może pomóc trycholog?

Trycholog najczęściej pomaga osobom, które borykają się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Może ono mieć różne przyczyny, począwszy od stanów chorobowych, na prowadzeniu niewłaściwego trybu życia skończywszy. Głównym zadaniem trychologa jest ustalenie, dlatego włosy wypadają oraz dobranie odpowiedniej terapii. Może ona opierać się na stosowaniu właściwych kosmetyków, lecz bardzo często wymaga holistycznego podejścia. Oznacza to, że klient musi zmienić swoją dietę, zadbać o odpowiednią podaż witamin i minerałów, a także zmniejszyć ekspozycję na stres.

Trycholog może również zdiagnozować przyczynę łupieżu, łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry głowy czy innych podrażnień. Najczęściej klienci przychodzą do specjalisty w momencie, gdy domowe metody radzenia sobie z problemami tego typu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Niemniej jednak powinniśmy mieć świadomość, że im szybciej rozpoczniemy profesjonalną terapię, w tym krótszym czasie odczujemy poprawę stanu zdrowia.

Jakie kompetencje ma trycholog?

Trychologia
Trychologia

Choć trycholog dysponuje niezbędną wiedzą oraz sprzętem, za pomocą których możliwe jest postawienie odpowiedniej diagnozy, nie ma on uprawnień do wdrażania specjalistycznego leczenia. Nie może więc przepisać środków farmakologicznych dostępnych na receptę, na przykład jeśli ma do czynienia z grzybicą skóry głowy.

Natomiast trycholodzy często posiłkują się lżejszymi środkami, dostępnymi bez recepty. Są to na przykład suplementy diety, których regularne przyjmowanie łagodzi nieprzyjemne objawy. Niemniej jednak w sytuacji, gdy trycholog zauważy jakiekolwiek niepokojące zmiany chorobowe, ma obowiązek odesłać klienta do lekarza. Może być to lekarz pierwszego kontaktu bądź dermatolog. Jednocześnie trycholog nie może wypisać skierowania, które jest potrzebne, aby udać się do dermatologa na NFZ. 

Kiedy warto udać się do trychologa?

Trycholog to specjalista, który pomaga osobom w niemal każdym wieku. Klienci najczęściej udają się do niego, gdy zauważą u siebie niepokojące symptomy, związane na przykład z nadmiernym wypadaniem włosów. Jednocześnie trycholog może zlecić różnego rodzaju zabiegi i terapie, których celem jest poprawa wyglądu samych włosów. Pod tym kątem dysponuje on większą wiedzą, niż fryzjer czy w wielu przypadkach także dermatolog, który skupia się głównie na leczeniu stanów chorobowych.

Dlatego też często do trychologa udają się osoby z matowymi, zniszczonymi włosami, które potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. W takim przypadku specjalista może zlecić stosowanie konkretnych kosmetyków bądź suplementów diety. Trychologia to stosunkowo młoda dziedzina nauki, jednak jest w stanie pomóc nam na wielu polach. Musimy jednak pamiętać, że osoba, z której usług korzystamy, powinna posiadać specjalistyczną wiedzę oraz umiejętność zastosowania jej w konkretnych przypadkach.

Częstotliwość wizyt u trychologa

Jak często powinniśmy korzystać z usług trychologa? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, gdyż wszystko zależy tak naprawdę od problemu, z jakim do niego przychodzimy. W czasie pierwszej wizyty trycholog przeprowadzi wywiad oraz niezbędne badania celem postawienia diagnozy. Następnie zleci wdrożenie odpowiedniej terapii oraz wizytę kontrolną za określony czas. Najczęściej są to 2 tygodnie, czasami miesiąc – trzeba trochę poczekać, aby kuracja zaczęła działać. Jeśli przynosi ona efekty, możliwe jest rzadsze odbywanie kolejnych wizyt.

Tymczasem w przypadku, gdy problem wciąż się utrzymuje, specjalista wdraża innego typu leczenie. W takiej sytuacji możemy być zmuszeni częściej odbywać wizyty. Pamiętajmy, że korzystanie z usług trychologa jest odpłatne – NFZ nie refunduje wizyt. Niemniej jednak często warto ponieść koszty, aby osiągnąć oczekiwane efekty. Nawet w przypadku przedłużającej się terapii można liczyć na bardzo dobre rezultaty. Często widoczne są one w krótkim czasie, jednak zaleca jest dokończenie wszystkich cykli leczenia, tak aby problem nie nawracał w przyszłości. Pod tym kątem powinniśmy zaufać specjaliście.